پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال


دریچه‌ های قلب

یکی از مهمترین اعضای داخلی بدن قلب است که عملکرد درست آن باعث میشود سایر ارگان‌ ها بدون نقص و اختلال فعالیت خود را انجام داده و سلامت عمومی افراد حفظ می‌ گردد.

اما لازم است بدانید که قلب دارای چهار دریچه بسیار مهم است که با نام‌ های دریچه آئورت، دریچه میترال، دریچه ریوی قلب و دریچه سه لتی قلب شناخته میشوند.

دریچه‌ های قلب نقش بسیار مهمی در روند انتقال خون به سایر بخش‌ ها داشته و عملکرد درست آنها باعث میشود سلامت این عضو حساس حفظ شود.

توجه داشته باشید که عملکرد دقیق این دریچه‌ ها مربوط به تفکیک خونرسانی به بخش‌ های مختلف قلب و بدن است.

شاید جالب باشد بدانید که ضخامت دریچه‌ های قلب به اندازه یک برگ کاغذ خواهد بود ولی آنقدر استحکام دارند که می‌ تواند جریان خون را هر چند زیاد متحمل شده و هرگز بر اثر فشار خون آسیب نخواهند دید.

صدایی که از قلب میشنوید نشأت گرفتن از باز و بسته شدن دریچه‌ های قلب است.

البته هرگونه آسیب در این قسمت حساس اختلالات زیادی را به همراه داشته و باید سریعاً تحت درمان قرار گرفت و می‌ توان گفت که عملکرد قلب تماماً به وضعیت دریچه ها بستگی خواهد داشت به همین دلیل است که سلامت آنها مسئله حائز اهمیت می‌ باشد و باید طی چکاپ های تخصصی روند کار آنها مورد بررسی قرار بگیرد.

پرولاپس دریچه میترال چیست؟

پرولاپس دریچه میترال چیست؟
پرولاپس دریچه میترال چیست؟

انتقال درست خون در بخش‌ های مختلف قلب مستلزم آن است که تمامی دریچه‌ ها فعالیت خود را به درستی و بدون نقص انجام دهند.

اما باید بدانید که برخی از بیماری‌ ها مانند پرولاپس دریچه میترال که بسیار خطرناک و جدی شناخته میشود عملکرد طبیعی قلب را بر هم زده و باعث میشود که خون آن طور که باید به بخش‌ های درست قلب انتقال پیدا نکند.

با بیان ساده‌ تر پرولاپس دریچه میترال را این گونه می‌ توان تعریف کرد که این دریچه حساس گاهاً دچار ضعف شده و آن طور که باید باز و بسته شدن آن هنگام پمپاژ خون انجام نمیشود.

این مسئله نه تنها برای دریچه میترال بلکه برای دیگر بخش‌ های قلب تا حد زیادی خطر آفرین است و به این واسطه افراد بیماری‌ های قلبی شدید را تجربه خواهند کرد.

معمولا کسانی که پرولاپس دریچه میترال را تجربه می‌ کنند درد بسیار زیادی را در قفسه سینه احساس کرده و حتی انجام فعالیت‌ های تند و داشتن تحریک زیاد برای آنها بسیار سخت خواهد شد.

اگر با مشکلاتی مانند پرولاپس دریچه میترال مواجه هستید به هیچ عنوان نمی‌ توانید نسبت به درمان این مسئله کوتاهی کنید، زیرا اگر این عارضه کنترل و درمان نشود عواقب بسیار زیاد و خطرناکی را به همراه خواهد داشت و در موارد حاد فرصت درمان از دست خواهد رفت.

علائم و نشانه های پرولاپس دریچه میترال در زنان

طبق تحقیقات انجام شده محققان به این نتیجه رسیده‌ اند که برخی از بیماری‌ های قلبی مانند پرولاپس دریچه میترال مربوط به مشکلات ژنتیکی می‌ باشد که در بانوان بیش از آقایان اتفاق می‌ افتد.

توجه داشته باشید که این بیماری کاملاً خوش خیم است و تا سنین بزرگسالی علائم خاصی از این عارضه در بدن ظهور پیدا نمی‌ کند.

از مهمترین و البته اولین علائم و نشانه‌ های پرولاپس دریچه میترال می‌ توان به تپش قلب‌ شدید و ناگهانی اشاره کرد.

افراد مبتلا به این عارضه به طور دائمی خستگی پیوسته را تجربه کرده و درد قفسه سینه و سرگیجه با آنها همراه خواهد بود.

شاید لازم باشد بدانید که افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال به مرور زمان ممکن است اختلالات روانی از جمله اضطراب، استرس و حتی افسردگی و ترس را در حد شدید تجربه کنند.

عموم کسانی که با پرولاپس دریچه میترال مواجه هستند حالاتی مانند سرگیجه‌ های شدید را حتی در حد بیهوشی تجربه کرده و به طور مکرر تنگی نفس و سردردهای شبانه و یا صبحگاه با آنها همراه خواهد بود.

علل بروز بیماری های دریچه قلبی

علل بروز بیماری های دریچه قلبی
علل بروز بیماری های دریچه قلبی

تمامی کسانی که متوجه میشوند با مشکلات قلبی از جمله پرولاپس دریچه میترال مواجه هستند به دنبال علت بروز این آسیب بوده تا بتوانند بهتر از عوامل بیماری زا دوری کنند.

توجه داشته باشید که معمولاً چنین آسیب‌ هایی به صورت ژنتیکی به افراد منتقل میشود و ممکن است فرد هیچگونه نقشی در بروز این آسیب نداشته باشد.

با این حال متخصصان علت اصلی افتادگی دریچه میترال یا پرولاپس این دریچه حساس را بیماری‌ های قلبی مادرزادی دانسته و معتقدند که گاهاً ایسکمی قلبی، رماتیسم و هرگونه بیماری‌ های مربوط به بافت‌ های همبند می‌ تواند از جمله دلایل مهم و موثر بر بروز این عارضه باشند.

معمولا افتادگی دریچه میترال در شمار بسیار محدودی به دلیل آسیب‌ های اکتسابی رخ می‌ دهد و معمولاً چنین بیماری‌ هایی به صورت ژنتیکی به افراد منتقل شده و حتی ممکن است در نسل‌ های مختلف پنهان باقی بماند و نهایتاً در یک فرد ظهور پیدا کند.

پرولاپس دریچه میترال به این معناست که در روند انتقال خون از بالا که دهلیز چپ قرار می‌ گیرد به سمت پایین که بطن چپ واقع گردیده است اختلال به وجود می آید، پرولاپس باعث میشود که این دو قسمت به درستی بسته نشوند و خونرسانی و انتقال آن به سایر بخش‌ ها با مشکل مواجه خواهد شد.

نحوه تشخیص پرولاپس دریچه میترال

تشخیص زود هنگام بسیاری از بیماری‌ ها باعث میشود تا بیش از بروز خطرات و عواقب جدی‌ تر سلامت افراد حفظ شده و عضو آسیب دیده سریعا به حالت عادی باز می‌ گردد.

برای بررسی و تشخیص پرولاپس دریچه میترال روش‌ های تشخیصی مختلفی وجود دارد که از مهمترین و کاربردی‌ ترین آنها می‌ توان به انجام نوار قلب اشاره کرد، در این فرایند فعالیت الکتریکی قلب و ریتم آن بررسی میشود و هرگونه اختلال و آسیب به طور دقیق مشخص خواهد شد.

همچنین متخصصان برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال از اکوکاردیوگرافی نیز استفاده می‌ کنند که به نوعی می‌ توان گفت که سونوگرافی قلب است که ساختار آناتومیکی این اندام حساس و عملکرد دریچه‌ ها به این واسطه ارزیابی خواهد شد.

از دیگر روش‌ های کاربردی برای تشخیص پرولاپس می‌ توان به استفاده از اشعه ایکس برای سی تی اسکن قفسه سینه اشاره کرد، البته سایر آزمایشات و معاینات بالینی نیز در روند تشخیص این بیماری‌ ها موثر است.

متخصصان روشی اصلی و کاربردی برای بررسی پرلاپس دریچه میترال را اکوکاردیوگرافی می‌ دانند و معتقدند که به این واسطه تشخیصی درست و بدون خطا را اعلام خواهند کرد و قطعاً با این شرایط روند درمان به درستی طی خواهد شد.

عوارض ابتلا به بیماری دریچه‌ ای قلب

پرولاپس دریچه میترال نوعی بیماری است که در برخی از افراد نیاز به درمان خاصی ندارد و در زمان وجود این عارضه خطری سلامت آنها را تهدید نمی‌ کند، اما در مواردی ممکن است افراد به واسطه بروز پرولاپس دریچه میترال نیاز به دارو درمانی یا جراحی داشته باشند.

اگر این بیماری در حد شدید اتفاق بیفتد گاهاً منجر به بروز نارسایی‌ های شدید شده و ممکن است افراد خطرات جدی تر مانند حملات پانیک و یا اضطراب مزمن را تجربه نمایند.

اطلاعات محدود افراد در مورد برخی از بیماری‌ ها باعث میشود تا با کم توجهی نسبت به این عوارض سلامت خود را به طور جدی به خطر بیندازند.

توجه داشته باشید که پرولاپس دریچه میترال ممکن است باعث افزایش خطر آریتمی‌ قلب شده و به دنبال آن مرگ ناگهانی و ایست قلبی نیز رخ می‌ دهد.

البته در مواردی مشاهده میشود که دریچه میترال اگر با فرایندی به نام افتادگی یا پرولاپس مواجه شود احتمال عفونت این دریچه افزایش پیدا کرده و این مسئله خود به تنهایی عاملی جدی برای از دست رفتن سلامتی افراد خواهد بود.

عمل دریچه قلب

اگر پزشک صلاح بداند که برای رفع آسیب‌ های مربوط به دریچه قلب لازم است که افراد تحت جراحی اصلاحاتی را انجام دهند شرایط را برای این عمل حساس فراهم کرده تا بتوانند بهترین نتیجه را به دست آورند.

قبل از آنکه متخصصان عمل دریچه قلب را انجام دهند تمامی جوانب را سنجیده تا بدانند که چطور باید این روش درمانی مهم و کاربردی را به انجام برسانند.

با انجام سایر روش‌ های تشخیصی دقیق‌ تر بررسی خواهند کرد که مشکل کجاست و چگونه رفع میشود به این واسطه عمل به درستی و بدون خطا انجام شده و بهترین نتیجه حاصل می‌ گردد.

در برخی از مواقع به واسطه بروز آسیب در دریچه قلب متخصصان متوجه میشوند که سایر فرایندهای ترمیمی و حتی مصرف دارو چاره کار نخواهد بود و تنها راه بهبود شرایط انجام عمل‌ های جراحی می‌ باشد که درصد زیادی از آنها با موفقیت همراه هستند.

تعویض دریچه قلب

تعویض دریچه قلب
تعویض دریچه قلب

پس از بروز بیماری و آسیب‌ های مربوط به دریچه قلب متخصصان بررسی خواهند کرد که در روند انجام جراحی نیاز است که فرایندهای اصلاحی در دریچه‌ ها انجام شود و یا باید دریچه قلب را به طور کامل تعویض کنند.

تا چند دهه پیش متخصصان برای تعویض دریچه قلب انواع جراحی‌ های باز و البته پر تهاجم را انجام داده و با ایجاد یک برش بزرگ در قفسه سینه اقدام به تعویض دریچه‌ ها می‌ کردند.

اما چند سالی است که روش‌ های نوین و کاربردی در عرصه پزشکی جایگاه ویژه‌ ای داشته و متخصصان با این روش‌ های کم تهاجم و مدرن اقدام به تعویض دریچه‌ های قلب می‌ کنند.

برای این روش کاربرد با یک برش کوچک و انتقال چندین دستگاه ظریف به بخش‌ مد نظر در قلب پزشکان می‌ توانند آسیب‌ ها را برطرف کرده و قطعاً نتیجه مثبت از درمان حاصل می‌ گردد.

متخصصان و پزشکان فعال در زمینه بیماری های قلبی در زمان تعویض دریچه قلب در صورت نیاز از دریچه‌ های طبیعی استفاده کرده و گاهاً از دریچه‌ های مکانیکی نیز جهت بهبود شرایط قلب استفاده خواهند کرد.

تغذیه مناسب برای جلوگیری از بروز مشکلات دریچه ای

مصرف هرگونه ماده غذایی تاثیر مستقیمی بر سلامت و عملکرد ارگان‌ های داخلی بدن خواهد داشت، توجه داشته باشید که اگر به طور مرتب از انواع میوه‌ ها و سبزیجات مفید و ارگانیک استفاده کنید قطعاً از بروز افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرده و حتی در صورت وجود چنین عارضه‌ ای به رفع و بهبود آن کمک می‌ کند.

تمامی افراد موظفند که به طور روزانه مقادیر معینی از پروتئین و چربی‌ های مفید را مصرف کنند، این مسئله بر سیستم قلبی و عروقی اثر مثبتی داشته و منجر به گردش خون بهتر در سراسر بدن میشود.

همچنین مصرف انواع لبنیات کم چرب، غلات کامل، حبوبات، آجیل و دوز مشخصی از کافئین در طول روز به عملکرد درست قلب و بخش‌ های حساس آن مانند دریچه میترال کمک شایانی خواهد کرد.

در کنار داشتن رژیم غذایی سالم و کاملاً مقوی مصرف آب به اندازه کافی باعث میشود تا بسیاری از اختلالات و آسیب‌ های پنهان در سراسر بدن بهبود پیدا کنند، با این حال نباید رژیم غذایی خود را دست کم بگیرید و با اصلاح آن به سلامت عمومی بدن کمک خواهید کرد.

روش های جلوگیری از پرولاپس دریچه میترال

روش های جلوگیری از پرولاپس دریچه میترال
روش های جلوگیری از پرولاپس دریچه میترال

اگر تمامی افراد با عوارض ناشی از بیماری‌ های قلبی آشنا شوند قطعاً با دقت بسیار زیاد روند زندگی خود را اصلاح کرده تا بتوانند از سلامت این عضو مهم محافظت نمایند.

یکی از روش‌ های مناسب و البته موثر برای پیشگیری از پرولاپس دریچه میترال داشتن یک زندگی سالم است.

اگر به طور مرتب از رژیم غذایی کاملاً متعادل و مقوی استفاده کنید و در کنار آن فعالیت‌ های ورزشی منظم را مطابق با سیستم جسمانی خود انجام دهید می‌ توانید از سلامت و عملکرد درست دریچه میترال به خوبی محافظت کنید.

توجه کنید که کنترل برخی از بیماری‌ ها مانند دیابت بر عملکرد درست این عضو حساس تاثیر مستقیمی خواهد داشت، عموم متخصصان عواملی مانند کلسترول بالا و فشار خون را عامل جدی برای از دست رفتن سلامت دریچه میترال می‌ دانند.

با پیشگیری از بروز چنین عوارضی و یا کنترل این بیماری‌ ها می‌ توانید از عملکرد دریچه میترال محافظت کرده و تاکید بر این مسئله وجود دارد که داشتن وزن اضافه و مصرف انواع دخانیات به ویژه سیگار باعث بروز این بیماری و تشدید آسیب پیش آمده خواهد شد.

همواره می‌ توانید با رعایت چند نکته ساده به راحتی از بروز پرولاپس دریچه میترال جلوگیری کرده و اطمینان داشته باشید که با این راهکارهای موثر و ساده می‌ توانید سلامت قلب را تضمین کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *