واریس چیست؟

واریس چیست؟


همه چیز راجع به واریس

دانستن اطلاعات کافی در مورد بیماری‌ های خاص مانند واریس باعث میشود تا با مراقبت بیشتر از سلامت خود از بروز چنین آسیبی جلوگیری کرده و خطرات و عوارض احتمالی این عارضه را متحمل نخواهید شد.

با بیان ساده می‌ توان واریس را اینگونه تعریف کرد، به طور معمول با هر ضربان، قلب وظیفه پمپاژ خون را به سایر عضلات و اندام‌ های بدن بر عهده دارد اما برای بازگشت مجدد خون از سمت اندام‌ ها به قلب هیچگونه مکشی وجود ندارد و این فرایند یک مکانیسم کاملاً طبیعی است که از طریق رگ‌ ها انجام می‌ گردد.

اما زمانی که عروق عملکرد مناسبی در این زمینه نداشته باشد بازگشت خون به قلب انجام نشده و فشاری که خون بازگشتی به عروق وارد می‌ کند منجر به پارگی آنها خواهد.

از طرفی دیگر این فشارهای مداوم به ضعف، تورم و یا پارگی عروق تبدیل شده و عواقب بسیار زیادی را برای سلامت افراد به همراه خواهد داشت.

توجه کنید که به هیچ عنوان نباید عارضه‌ ای به نام واریس را دست کم بگیرید، این مسئله هر چقدر هم که محدود و جزئی در سطح بدن وجود داشته باشد باید سریعاً درمان شده تا مبادا خطری سلامت سایر اندام‌ ها را تهدید کند.

واریس چیست؟

واریس چیست؟
واریس چیست؟

برخی از آسیب‌ های جسمانی علاوه بر ایجاد ظاهر نازیبا در بدن خطرات و عوارض بسیار زیادی را به همراه داشته که ممکن است نسبت به آسیب‌ های احتمالی آگاهی کافی نداشته باشید.

واریس پا یکی از بیماری‌ های شایع عروقی در انسان‌ ها می‌ باشد که اغلب بانوان باردار و افرادی که سنین بالاتر دارند این عارضه را تجربه می‌ کنند.

به طور کلی واریس مربوط به عروق سیاهرگی می‌ باشد که در هم تنیده شده و موجب تورم و گاهاً پارگی عروق میشود، این عارضه از سطح پوست کاملاً مشخص بوده و عروق حالتی عنکبوتی به خود می‌ گیرند.

بروز واریس در بدن با آسیب‌ هایی همراه است که در مواردی بی‌ حسی و گزگز دست‌ ها و پاها از مهم‌ ترین عوارض آن خواهد بود.

در این شرایط اکسیژن رسانی به بافت‌ های مختلف بدن مسدود شده و به دنبال آن افراد گرفتگی عضلات پا، دست و سایر بخش‌ های بدن را تجربه خواهند کرد.

رگ‌ های عنکبوتی چیست؟

مسئله‌ ای که معمولاً در افراد بزرگسال دیده میشود رگ‌ های متورمی است که با رنگ‌ های تیره‌ تر از سطح پوست مشخص هستند.

این رگ‌ ها معمولاً کوتاه و درهم تنیده بوده و شکلی شبیه به تار عنکبوت دارند، این رگ‌ های عنکبوتی را اصطلاحا واریس می‌ گویند که در بدن هر شخص با شدت متفاوتی اتفاق می‌ افتد.

روش‌ های مختلفی برای بهبود و رفع رگ‌ های عنکبوتی وجود دارد اما باید علت اصلی این مشکل از ریشه پیدا شود و فرایندهای درمانی مطابق با وضعیت بیمار انجام شود.

بازگشت خون در عروق و عدم ارسال خون از سایر اندام‌ ها به قلب منجر به پدیدار شدن رگ‌ های عنکبوتی میشود، توجه کنید که اگر رشد این عروق در بدن افزایش پیدا کند به هیچ عنوان نشانه خوبی نبوده و باید خیلی حساس‌ تر به آن رسیدگی شود.

اغلب کسانی که با واریس مواجه هستند این عارضه را در قسمت تحتانی بدن به ویژه در اطراف مچ پا مشاهده می‌ کنند.

دلایل مختلفی برای بروز این عارضه وجود دارد که مهمترین آنها را در ادامه مطلب برایتان شرح خواهیم داد.

رگ‌ های عنکبوتی باید خیلی سریع از سطح بدن برطرف شوند در غیر این صورت رشد آنها گسترش پیدا کرده و این عارضه می‌ تواند بر عروق دیگر نیز اثرات منفی داشته باشد.

علت بروز رگ‌ های واریسی و رگ‌ های عنکبوتی چیست؟

تمامی متخصصان و پزشکان فعال در زمینه قلب به افراد توصیه دارند که با بررسی‌ های سالانه از سلامت و کارایی درست قلب و عروق مطمئن شوند.

گاهاً پیش می‌ آید که با وجود اختلالات و آسیب‌ هایی که در رگ‌ ها اتفاق می‌ افتد افراد با بیماری به نام واریس مواجه میشوند.

متخصصان علت اصلی بروز رگ‌ های واریسی و یا رگ‌ های عنکبوتی در بدن را اختلالات مربوط به عروق دانسته و معتقدند که بازگشت خون در این عروق و عدم ارسال آن به قلب منجر به پدیدار شدن چنین مشکلی خواهد شد.

اگر خون ارسال شده به سایر اندام‌ های بدن به طور کامل به قلب بازگشت نداشته باشد فشار مضاعفی به عروق ظریف‌ تر بدن وارد می‌ گردد و این امر باعث میشود تا تورم و یا نهایتاً پارگی عروق ریز و مویرگ‌ ها اتفاق افتاده و عارضه‌ ای به نام واریس ظاهر میشود.

البته متخصصان یکی از مهمترین دلایل بروز رگ‌ های واریسی را یبوست‌ های شدید و یا چاقی‌ های شکمی می‌ دانند.

توجه کنید که پوشیدن البسه تنگ و همچنین افزایش سن در کنار سابقه خانوادگی از مهمترین دلایل ایجاد این نوع رگ‌ ها خواهد بود.

همچنین بارداری و تمامی تغییرات هورمونی شدیدی که در بدن افراد به دلایل مختلف اتفاق می‌ افتد از مهم‌ ترین علت‌ های بروز رگ‌ های واریسی شناخته میشوند.

چه افرادی دچار واریسی شدن رگ ‌ها می‌‌شوند؟

چه افرادی دچار واریسی شدن رگ ‌ها می‌‌شوند؟
چه افرادی دچار واریسی شدن رگ ‌ها می‌‌شوند؟

حال که با آسیب‌ های ناشی از واریس آشنا شده‌ اید ممکن است این مسئله در ذهن شما به وجود بیاید که چه افرادی ممکن است به این عارضه مبتلا شده و چگونه می‌ توان با راهکارهای موثر از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

پزشکان معتقدند که واریس در شمار بیماری‌ هایی قرار دارد که به صورت ارثی از یک نسل به نسل دیگر انتقال پیدا می‌ کند، اگر چنین فردی در خانواده شما وجود دارد احتمال اینکه شما هم به واریس مبتلا شوید بسیار زیاد است.

توجه کنید افرادی که فعالیت روزانه خود را در بیشتر مواقع به صورت ایستاده انجام می‌ دهند احتمال ابتلا به واریس برایشان قوت پیدا می‌ کند، به طور کلی ایستادن و راه رفتن‌ های طولانی مدت عاملی برای بروز واریس به ویژه در قسمت پا خواهد بود.

همچنین در دوران بارداری به دلیل افزایش میزان برخی از هورمون‌ ها و البته در کنار آن افزایش سن، تابش مستقیم نور خورشید و یا بروز هرگونه آسیب‌ ها و ضربه به بخش‌ های مختلف بدن می‌ تواند از دلایل ایجاد واریس باشد.

به طور کلی هرگونه آسیب در عروق بدن ممکن است نهایتاً به واریس ختم شود پس بروز چنین اختلالی چندان دور از انتظار نیست و با مراقبت‌ های بیشتر می‌ توانید از شدت گرفتن آن جلوگیری نمایید.

علائم و نشانه‌ های بیماری واریس چیست؟

از مهمترین علائم و نشانه‌ های واریس می‌ توان به برجستگی عروق در قسمت آسیب دیده اشاره کرد، معمولاً این رگ‌ ها کمی برجسته‌ تر خواهند بود و با رنگ آبی یا بنفش دیده میشوند.

توجه داشته باشید که حتی اگر این عروق با رنگ متفاوت قابل مشاهده نباشد ممکن است بر اثر ایجاد تورم و برجستگی آن در زیر پوست توجه افراد را به خود جلب کنند، گاهاً مشاهده میشود که افراد مبتلا به واریس درد و سنگینی زیادی را در قسمت پاها حس می کنند.

. از دیگر علائم واریس می‌ توان به خارش در نقطه‌ ای اشاره کرد که رگ‌ ها متورم شده و با رنگ‌ های آبی یا بنفش دیده میشوند، البته گرفتگی پا در هنگام ایستادن و راه رفتن هم از علائم این آسیب خواهد بود.

با این حال توجه داشته باشید که بروز واریس برای افراد با علائم متفاوتی همراه است، برخی از افراد ممکن است با تیر کشیدن در عضلات پا متوجه بروز این آسیب شده و گاهای تغییراتی محسوس در رنگ پوست قسمت آسیب دیده اتفاق می‌ افتد و نشانه‌ ای از این عارضه خواهد بود.

واریس رگ‌ ها چگونه تشخیص داده میشود؟

واریس رگ‌ ها چگونه تشخیص داده میشود؟
واریس رگ‌ ها چگونه تشخیص داده میشود؟

عموم افراد پس از آشنایی با عوارض و خطرات ناشی از واریس به دنبال روش‌ های موثر جهت پیشگیری از این عارضه هستند.

به طور کلی تشخیص واریس کار چندان سختی نیست و معمولاً این عارضه با نشانه‌ هایی مانند تورم در قسمت‌ های تحتانی بدن نمایان می‌ گردد.

همچنین برجستگی سیاهرگ‌ های بزرگ و گرفتگی مداوم عضلات پا در طی شب از نشانه‌ های اصلی این عارضه بوده و زمانی که علائم را به پزشک اعلام می‌ کنید متخصصان تشخیص خواهند داد که آیا فرد با واریس رگ‌ ها مواجه است یا خیر.

زمانی که شما با وجود یک لکه رنگی متفاوت در نزدیک محل واریس به پزشک مراجعه می‌کنید و یا احساس سوزش و یا نبض در پاها را به پزشک اعلام می‌ کنید متخصصان متوجه خواهند شد که این عوارض نشات گرفته از چه نوع آسیبی خواهد بود.

با این حال خارش در قسمت پاها، گرفتگی عضلات و تمامی حالات گفته شده از نشانه‌ های اصلی بیماری واریس است که پزشکان با یک معاینه دقیق خیلی راحت تشخیص قطعی خود را اعلام می‌ کنند.

تشخیص واریس

امروزه روش‌ های مختلفی برای تشخیص واریس وجود دارد که از پرکاربردترین آنها می‌ توان به سونوگرافی دالپر وریدی، سونوگرافی داپلکس و تمامی روش‌ های تشخیصی دقیق برای بررسی عروق اشاره کرد.

تمامی روش‌ هایی که برای تشخیص واریس استفاده میشوند عملکردی مناسب برای بررسی دیگر بخش‌ های بدن نیز هستند.

اگر به واسطه بروز بیماری‌ ها و مشکلات وریدی واریس اتفاق افتاده باشد متخصصان میزان و شدت آسیب را بررسی کرده و محل دقیق رگ‌ های آسیب دیده را نیز تعیین می‌ کنند تا مطابق با وضعیت بیمار بتوانند بهترین فرایند درمانی را در پیش بگیرند.

در کنار فرایندهای تخصصی پزشکان با معاینات بالینی نیز می‌ توانند وجود واریس را به طور قطعی تشخیص دهند.

اما امروزه با وجود دستگاه‌ های پیشرفته و روش‌ های تشخیصی نوین درمان قطعی مشکلات و آسیب‌ های جسمانی به راحتی فراهم شده و متخصصان می‌ توانند بدون خطا تشخیص خود را به بیماران ارائه داده و فرایندهای درمانی را در پیش بگیرند.

درمان واریس

درمان واریس
درمان واریس

اگر آسیب‌ های جسمانی مانند واریس در مراحل ابتدایی درمان شود قطعاً این فرایند برای بیماران آسان‌ تر سپری شده و نتیجه بهتری حاصل میشود.

متخصصان برای درمان واریس با توجه به شدت آسیب راهکارهای مناسبی را ارائه داده و اگر بیماران مطابق با نظر پزشک فعالیت‌ های درمانی را انجام دهند واریس به طور قطعی بهبود پیدا کرده و هرگز شاهد این عروق آسیب دیده در قسمت‌ های مختلف بدن نخواهید بود.

پس از تایید واریس در بخش‌ های مختلف بدن متخصصان توصیه دارند که با انجام ورزش‌ های مناسب و خود مراقبتی از شدت گرفتن این عارضه جلوگیری کرده و با گردش خون بیشتر عروق متورم بهبود پیدا می‌ کنند.

بهتر است که با بروز واریس حداقل روزانه نیم ساعت پیاده‌ روی مناسب و با سرعت معین انجام داده و به هیچ عنوان نباید برای مدت طولانی در حالت نشسته و یا ایستاده باقی بمانید.

بهتر است در این دوره به جای حمام با آب داغ از آب ملایم رو به خنک استفاده کنید تا به گشاد شدن عروق کمک کند.

از دیگر روش‌ های موثر برای درمان واریس پا می‌ توان به لیزر درمانی اشاره کرد، متخصصان با لیزر درمانی این عروق مویرگی را بهبود بخشیده و در مواردی به افراد توصیه می‌ کنند که برای بهبود سریع‌ تر این عروق از جوراب واریس استفاده کنند.

آیا جوراب واریس واقعاً درمان موثری است؟

زمانی که افراد با بروز رگ‌ های واریسی به پزشک مراجعه می‌ کنند متخصصان پس از طی کردن فرایندهای تشخیصی به افراد اعلام می‌ کنند که با کدام روش می‌ توانند به درمان واریس کمک کنند.

اگر متخصصان جوراب واریس را برای شما مناسب بدانند بهتر است در ساعت تعیین شده از آن استفاده کنید.

گاهاً ممکن است با این مسئله مواجه شوید که آیا استفاده از جوراب مخصوص به درمان واریس کمک می‌ کند یا خیر، زمانی که شما از جوراب واریس استفاده می‌ کنید فشاری دائمی اما بسیار محدود را به قسمت آسیب دیده وارد کرده و باعث میشود که بازگشت خون در عروق آسیب دیده اتفاق نیفتد و انتقال خون از سایر عروق به قلب بدون مشکل انجام خواهد شد.

اما اگر بخواهید که نتیجه مناسب را از جوراب واریسی دریافت کنید متخصصان باید سایز و مدل جوراب واریسی را برای شما مشخص کنند و به هیچ عنوان نمی‌ توانید خودسرانه از این نوع پوشش استفاده کنید.

روش جدید درمان واریس چیست؟

در زمان‌ های گذشته متخصصان از درمان‌ های ابتدایی و البته ساده‌ تر برای درمان واریس استفاده می‌ کردند، اما امروزه متخصصان در کنار سایر روش‌ های قدیمی از فرایندهای نوین استفاده کرده که از کاربردی‌ترین آنها می‌ توان به لیزر درمانی اشاره کرد.

متخصصان سعی دارند تا عامل اصلی ایجاد واریس را برطرف کرده و پس از آن به بهبود عروق آسیب دیده می‌ پردازند.

پزشکان می‌ توانند با استفاده از جوراب واریس، اسکلروتراپی و انواع لیزر عارضه پیش آمده را درمان کرده و پس از آن با بهبود شرایط عروق آسیب دیده سعی دارند تا از بروز مجدد چنین مسئله‌ ای پیشگیری نمایند.

اما از جدیدترین روش‌ های درمان واریس می‌ توان به درمان درون وریدی و درمان رادیو فرکانسی اشاره کرد.

در این شرایط نیاز به انجام جراحی نبوده و پزشکان و متخصصان با کمترین میزان آسیب می‌ توانند مویرگ‌ های عنکبوتی را تا حد زیادی کوچک کرده تا نهایتاً به طور کامل بهبود پیدا کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *