هولتر نوار قلب

هولتر نوار قلب


هولتر قلب چیست؟

بررسی سلامت و عملکرد قلب یکی از پروسه‌ های تشخیصی و درمانی به شمار می‌ آید و بسیاری از پزشکان برای محافظت از سلامت افراد و پیشگیری از خطرات و بیماری‌ های قلبی چنین فرایندی را ضروری می‌ دانند.

اما لازم است بدانید که هولتر قلب وسیله ای کاربردی و البته سیار است که با اتصال به بدن بیمار می‌ تواند تمامی فعالیت‌ های روزانه و هرگونه علائم هشدار دهنده را نیز به پزشک اعلام کند.

با استفاده از این دستگاه پزشکان و متخصصان می‌ توانند فعالیت الکتریکی قلب را بررسی کرده و هرگونه حملات قلبی و عملکرد نادرست قلب در چنین فرایندی ثبت و ضبط خواهد شد.

با بیان ساده‌ تر می‌ توان گفت که هولتر قلب دستگاهی سبک اما بسیار دقیق است که در طی ۲۴ ساعت باید با فرد مورد نظر همراه باشد.

به واسطه این دستگاه بسیار دقیق پزشکان هرگونه آریتمی‌ های قلبی را بررسی کرده و علت و شدت آن را نیز به طور دقیق به بیماران اعلام خواهند کرد.

لازم به ذکر است بدانید که دستگاه‌ خاصی مانند هولتر قلب می‌ تواند عملکرد قلب و قفسه سینه را نیز بررسی کند.

این دستگاه تنها برای شمارش تعداد ضربان قلب و ریتم آن نخواهد بود و حتی میزان و شدت درد در قفسه سینه راه اندازه‌ گیری کرده و تمامی اطلاعات بر روی مانیتوری کوچک ثبت خواهد شد و پزشکان با بررسی‌ های دقیق‌ تر می‌ توانند روند تشخیص بیماری‌ ها و نهایتاً درمان آسیب‌ های قلبی را نیز در پیش بگیرند.

انواع هولتر قلب چیست؟

انواع هولتر قلب چیست؟
انواع هولتر قلب چیست؟

وجود دستگاه‌ های تخصصی مانند هولتر قلب باعث میشود تا روند تشخیص بسیاری از بیماری‌ ها آسان‌ تر شده و پزشکان می‌ توانند روند درمان را بدون خطا به انجام برسانند.

اما نکته اصلی این است که هولتر قلب در دو نوع مورد استفاده قرار می‌ گیرد، نوع اول برای زمانی است که پزشک می‌ خواهد ریتم قلب را بررسی کرده که از هولتر ضربان قلب و یا هولتر نوار قلب استفاده خواهد کرد.

از این نوع هولتر برای ثبت تعداد ضربان قلب استفاده میشود که معمولاً در مدت زمان ۱ تا ۴۰ روز باید مورد استفاده قرار بگیرد تا پزشکان بتوانند در این بازه زمانی عملکرد قلب را بررسی نمایند.

اما نوع دیگری از انواع هولتر را فشار خون می‌ نامند که برای ثبت وضعیت فشار خون در مدت زمان و بازه یک تا ۴ روزه مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

لازم است بدانید که هر دو نوع هولتر عملکرد بسیار دقیقی داشته و در شمار روش‌ های تشخیصی بسیار دقیق و کم خطا قرار می‌ گیرند‌.

ناگفته نماند که هولتر ضربان قلب و هولتر فشار خون هر دو دستگاه‌ های کوچکی هستند که به راحتی و بدون محدودیت قابل حمل می‌ باشند و می‌ توانید برای مدت زمان تعیین شده از طرف پزشک این دستگاه را نیز با خود به همراه داشته باشید.

این دستگاه‌ ها هیچگونه برق و الکتریسیته را به بدن وارد نکرده و ضرر یا خطری برای سلامت قلب نخواهند داشت.

کاربرد هولتر قلب چیست؟

پس از آشنایی با دستگاه‌ های خاصی مانند هولتر قلب گاهاً این سوال به وجود می‌ آید که کاربرد این دستگاه چیست و چه زمانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

همانطور که از اسم این دستگاه پیداست برای بررسی عملکرد قلب به صورت جزئی و تخصصی از این هولتر استفاده میشود.

قطعاً این روش تشخیصی جایگزین سایر روش‌ های دیگر شده و بر روند درمان بیماری‌ های قلبی تاثیر بسیار خوبی داشته است.

اگر متوجه میشوید که در ناحیه قلب آسیب‌ ها، فشار و یا دردهای ناگهانی را متحمل میشوید باید به پزشک مراجعه کرده و با استفاده از هولتر قلب عملکرد قلب شما مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد.

به طور کلی می‌ توان گفت که کاربرد اصلی هولتر قلب بررسی میزان ضربان قلب در طی روز و ضمن انجام فعالیت‌ های مختلف است، توجه داشته باشید که ریتم قلب با این دستگاه به طور دقیق مورد شمارش قرار می‌ گیرد و هرگونه آریتمی نیز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

عملکرد دستگاهی مانند هولتر قلب چندان پیچیده نیست اما میزان دقت آن به قدری زیاد است که پزشک می‌ تواند با اکتفا به نتیجه به دست آمده تشخیص قطعی خود را اعلام کند و روند درمان در صورت نیاز آغاز میشود.

کارایی بسیار زیاد هولتر قلب باعث شده تا امروزه پزشکان برای بررسی تمامی آسیب‌ ها و احتمالات ناشی از بیماری‌ های قلبی از این دستگاه استفاده کرده و آن را روش تشخیصی کاربردی و دقیقی می‌ دانند.

چه وقت من نیاز به هولتر ریتم دارم؟

چه وقت من نیاز به هولتر ریتم دارم؟
چه وقت من نیاز به هولتر ریتم دارم؟

برخی از افراد زمانی که با علائمی مانند سرگیجه، ضعف، تپش قلب و تنگی نفس به پزشک مراجعه می‌ کنند در مرحله اول متخصصان نوار قلب را انجام داده تا متوجه آسیب‌ های احتمالی شوند.

اگر تمامی حالات گفته شده با گیجی و منگی و یا احساس عدم تعادل همراه باشد پزشکان علاوه بر نوار قلب با استفاده از هولتر سعی دارند تا ریتم قلب را خیلی دقیق‌ تر بررسی کنند.

برخی از آریتمی های قلبی که ناشی از استرس‌ های روزانه اتفاق می‌ افتد ممکن است به واسطه نوار قلب مشخص نشده و میزان آسیب‌ ها نیز به این حالت بررسی نخواهد شد.

اگر پزشکان متوجه شوند که درد در قفسه سینه ادامه پیدا می‌ کند و یا احتمال دهند که ممکن است فرد با سکته‌ های قلبی مواجه شود.

با استفاده از هولتر سعی دارند تا ریتم قلب خیلی دقیق‌ تر و جزئی‌ تر بررسی کرده تا ضمن پیشگیری از آسیب‌ های احتمالی متوجه شوند که آیا خطر یا بیماری عملکرد درست قلب را تهدید می‌ کند یا خیر.

گاهاً پزشکان با استفاده از هولتر قلب سعی دارند تا روند درمان‌ های دارویی را نیز دقیق‌ تر مورد ارزیابی قرار دهند.

البته امروزه پزشکان برای بررسی خورخورهای شبانه و یا هرگونه آپنه انسدادی در خواب سعی دارند تا با استفاده از این هولترها علت مشکل را پیدا کرده تا بتوانند بهترین روند درمان را برای افراد در پیش بگیرند.

تفاوت نوار قلب با هولتر چیست؟

به طور کلی نوار قلب و هولتر قلب هر دو عملکردی یکسان دارند اما تفاوت اصلی این دو روش تشخیصی در میزان و لحظه اندازه‌ گیری ضربان قلب است.

زمانی که پزشک نوار قلب را انجام می‌ دهد در یک بازه زمانی محدود ریتم قلب و تعداد ضربان آن مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد که ممکن است آریتمی در چنین شرایطی اتفاق نیفتد.

اما با استفاده از هولتر قلب ریتم و کارکرد قلب برای مدت طولانی و البته به صورت پیوسته مورد بررسی قرار می‌ گیرد و اگر آریتمی در این زمان اتفاق بیفتد خیلی واضح و دقیق مشخص خواهد شد.

با این حال پزشکان برای بررسی آسیب‌ های قلبی و البته برای کسانی که حالات شدیدتری از بیماری‌ های قلبی را تجربه می‌ کنند هولتر قلب را بهتر و کاربردی‌ تر دانسته و معتقدند که در یک بازه زمانی محدود اطلاعات بسیار زیادی از وضعیت قلب به دست می‌ آید.

نوار قلب یکی از روش‌ های تشخیصی کاربردی می‌ باشد که البته نسبت به هولتر محدودیت‌ های بسیار زیادی دارد.

امروزه به واسطه هولتر قلب پزشکان می‌ توانند طی بازه زمانی بیشتری میزان ضربان قلب و ریتم آن را اندازه‌ گیری کرده و قطعاً هولترها نقش موثرتری در روند تشخیص و درمان آسیب‌ های قلبی ایفا می‌ کنند.

چه زمانی هولتر ضربان قلب به بیمار توصیه می‌شود

چه زمانی هولتر ضربان قلب به بیمار توصیه می‌شود
چه زمانی هولتر ضربان قلب به بیمار توصیه می‌شود

هرگونه اختلال در ریتم ضربان قلب فرایند بسیار نگران کننده و البته ناخوشایند است که ممکن است اختلالات زیادی را در روند زندگی افراد و حتی سلامت آنها به وجود آورد.

با این حال اگر متوجه میشوید که ضربان قلب به درستی اتفاق نیفتاده و یا در طی فعالیت‌ های روزانه درد زیادی را در ناحیه سینه تجربه می‌ کنید باید بدانید که قلب شما در خطر است و البته در کنار تنگی نفس احساس سرگیجه و یا غش می‌ توان نشانه‌ ای از یک عارضه جدی باشد.

در چنین شرایطی پزشک استفاده از هولتر ضربان قلب را به بیمار توصیه کرده و به این واسطه می‌ توان تپش قلب را بررسی نمود و اگر ضربان قلب به صورت نامنظم اتفاق بیفتد به واسطه این دستگاه به وضوح نمایان خواهد شد.

همچنین اگر متخصصان قلب به وضعیت خاصی مانند ضخیم شدن دیواره‌ های قلب مشکوک شوند سعی دارند تا برای ارزیابی بخش‌ های مختلف قلب از هولترهایی استفاده کنند که اطلاعاتی بسیار جزئی و دقیق را در اختیار آنها قرار داده و می‌ توانند هر چه سریع تر روند درمان را آغاز نمایند.

توجه داشته باشید که آسیب‌ های قلبی اگر به مرور زمان شدت پیدا کنند و درمان نشوند خطر مرگ ناگهانی را برای افراد به همراه داشته و در چنین شرایطی دیگر نمی‌ توان از سلامت افراد محافظت نمود.

تشخیص با هولتر

عارضه قلبی یکی از بیماری‌ هایی است که ممکن است افراد در سنین مختلف با آن مواجه شوند.

اما کند و یا تند شدن غیر طبیعی ضربان قلب علاوه بر ایجاد اختلال در عملکرد سایر ارگان‌ های بدن مشکلات زیادی را به همراه داشته و احساس بسیار نامطلوبی را در بدن به وجود می‌ آورد.

لازم است بدانید که آریتمی قلبی نیز از بیماری‌ های شایع شناخته میشود که باید خیلی سریع مورد بررسی و درمان قرار بگیرد، اما پزشکان و متخصصان برای تشخیص چنین آسیبی از هولترهایی استفاده می‌ کنند که با عملکرد بسیار دقیق پزشک را از وضعیت قلب مطلع خواهند کرد.

البته برای تشخیص میزان و شدت آسیب های قلبی از هولتر قلب نیز استفاده میشود و پزشکان با این روش تشخیصی خیلی دقیق‌ تر می‌ توانند هرگونه عارضه و بیماری‌ های قلبی را کنترل نمایند.

همواره باید بدانید که پزشکان علت هرگونه سرگیجه، بی‌ حالی، ضعف، ضربان نامنظم قلب و تنگی نفس را می‌ توانند به واسطه هولتر قلب مورد ارزیابی قرار دهند.

آمادگی برای استفاده از هولتر قلب چگونه است؟

آمادگی برای استفاده از هولتر قلب چگونه است؟
آمادگی برای استفاده از هولتر قلب چگونه است؟

برای استفاده از هولتر قلب نیاز به آمادگی خاصی نخواهید داشت اما رعایت چند نکته باعث میشود تا فرایند تشخیص آسیب‌ های قلبی به واسطه هولتر بسیار دقیق‌ تر پیش رفته و میزان خطا در عملکرد دستگاه کاهش پیدا می‌ کند.

برای استفاده از هولتر قلب پزشکان چندین گیرنده چسبی را به سطح پوست متصل کرده که اگر پیش از اتصال بر سطح پوست ناحیه سینه را با آب و صابون بشویید چربی مازاد پوست از بین رفته و میزان چسبندگی آنها نیز افزایش می‌ یابد.

البته بهتر است ضمن استفاده از هولتر قلب برای پیشگیری از شل شدن پچ های پلاستیکی هرگونه فعالیت‌ های اضافه را موقتاً کنار گذاشته تا بر اثر تعریق گیرنده‌ ها دچار آسیب نشوند. بهتر است که در طی استفاده از هولتر قلب در محیط‌ های مرطوب قرار نگرفته و استفاده از حمام، سونا و یا انجام فعالیت‌ های ورزشی را به زمان دیگری موکول کنید.

البته بهتر است که برای بررسی عملکرد قلب و ضمن استفاده از هولتر هرگونه داروهای مصرفی و میزان فعالیت و استراحت خود را پیش از اتصال دستگاه به پزشک اعلام کرده تا اگر متخصصان لازم بدانند نکات و یا آموزشی را نیز در اختیار شما قرار دهند.

همچنین توصیه میشود که گیرنده و مانیتور هولتر را در موقعیت مناسبی قرار داده تا با گذر زمان و انجام فعالیت های روزانه اختلالی در عملکرد آن اتفاق نیفتد.

هزینه‌ های هولتر قلب

هزینه‌ های پرداختی بابت استفاده از هولتر قلب برای هر فرد متغیر است و بستگی به تشخیص پزشک دارد، اگر متخصصان استفاده هولتر را برای چند روز پیوسته الزامی بدانند قطعاً فرد موظف است که هزینه‌ های بیشتری را بابت استفاده از این دستگاه پرداخت کند.

لازم به ذکر است که هزینه‌ های پرداختی بابت این روش تشخیصی کاملاً معقول و قابل پرداخت است و برای استفاده از آن نباید بابت هزینه‌ ها نگرانی داشته باشید.

از طرف دیگر شرکت‌ های بیمه در کشور ما بخش عمده‌ ای از هزینه‌ های درمانی را تقبل کرده و شما می‌ توانید برای استفاده از این دستگاه با کمترین میزان هزینه برای مدت زمانی که از طرف پزشک تعیین میشود از هولتر قلب استفاده نمایید.

هزینه‌ ای که برای استفاده از هولتر در نظر گرفته میشود کاملاً مصوب و از پیش تعیین شده می‌ باشد و همه ساله در کنار افزایش قیمت درمان های پزشکی هزینه استفاده از این دستگاه‌ ها نیز ممکن است کمی افزایش پیدا کند.

در هر صورت استفاده از هولتر در موارد زیادی راه تشخیص و درمان آسیب‌ های قلبی است و بابت هزینه‌ های پرداختی بهترین خدمات را می‌ توانید دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *