هولتر فشار خون

هولتر فشار خون


هولتر فشار چگونه انجام می شود؟

یکی از روش‌ های دقیق و کاربردی جهت اندازه‌ گیری فشار خون استفاده از هولترهایی است که عملکردی بسیار دقیق داشته و متخصصان با استناد بر نتیجه به دست آمده از این دستگاه می‌ توانند روند درمان را برای بیماران آغاز نمایند.

اگر پزشکان اندازه‌ گیری فشار خون را برای مدت طولانی الزامی بدانند تنها راه اندازه‌ گیری آن استفاده از هولترهایی است که می‌ تواند فشار خون را طی ۲۴ ساعت به طور پیوسته مورد ارزیابی قرار دهد.

البته این دستگاه می‌ تواند با ثبت حالات مختلف پزشک را از وضعیت فشار خون در زمان‌ های مختلف مطلع سازد.

هولتر فشار خون دستگاهی است که با دمیدن هوا در بازوبند دستگاه می‌ تواند فشار خون را در فواصل زمانی معین اندازه‌ گیری کرده و به این واسطه پزشک خیلی دقیق‌ تر از وضعیت بدن و عملکرد قلب و خونرسانی به سایر اعضا مطلع خواهند شد.

برای استفاده از هولتر فشار خون تمامی گیرنده‌ های این دستگاه باید به طور دقیق و تحت نظر پزشک در قسمت‌ های مختلف بدن نصب شوند و طی ۲۴ ساعت می‌ توانید به فعالیت‌ های عادی خود ادامه داده و این دستگاه با ضبط حالات مختلف باعث میشود تا پزشکان اطلاعات زیادی کسب نمایند.

حتی می‌ توانند اثرگذاری روش‌ های درمانی قبلی و تاثیر داروهای جدید را بر میزان فشار خون با این روش بسنجند.

اقدامات قبل از انجام هولتر فشار

اقدامات قبل از انجام هولتر فشار
اقدامات قبل از انجام هولتر فشار

هنگام استفاده از هولتر فشار خون پزشک باید چندین گیرنده را بر بخش‌ های مختلف بدن چسبانده تا عملکرد عروق و پمپاژ خون خیلی دقیق‌ تر مورد ارزیابی قرار بگیرد.

برای چسبندگی بیشتر این گیرنده‌ ها بهتر است که قبل از استفاده از دستگاه دوش گرفته تا هرگونه چربی اضافه بر سطح پوست را بزدایید.

توجه داشته باشید که از زمان قرار گرفتن هولتر بر بدن نمی‌ توانید در محیط‌ های مرطوب قرار بگیرید و حمام کردن، سونا، جکوزی و حتی استخر رفتن در این دوره کاملاً ممنوع است.

یکی از اقدامات مهم پیش از استفاده از هولتر فشار خون این است که اگر از داروهای خاصی استفاده می‌ کنید حتماً قبل از نصب دستگاه با پزشک خود در میان گذاشته تا در صورت نیاز دوز مصرفی آنها را محدود و یا موقتاً حذف کند.

زیرا ممکن است مصرف برخی از داروها بر نتیجه به دست آمده توسط هولتر فشار خون اختلال ایجاد کرده و پزشک نمی‌ تواند چندان دقیق وضعیت بدن را بررسی کند.

پیش از استفاده از هولتر فشار خون انجام فعالیت‌ های ورزشی سنگین کاملاً ممنوع است و باید پیش از نصب آن بر بدن حتماً به خوبی استراحت کنید.

قرار دادن بدن در وضعیت کاملاً ایده‌آل باعث میشود تا عملکرد این دستگاه خیلی دقیق‌ تر پیش رفته و هرگز خطایی در اطلاعات ضبط شده وجود نخواهد داشت.

مراقبت های زمان بستن هولتر فشار خون

برای استفاده از هولتر فشار خون بهتر است که تحت نظر متخصصان اقدامات لازم را پیش از آن انجام داده و اجازه دهید که پزشک با توجه به مهارتی که دارد این دستگاه را بر بخش‌ های مختلف بدن قرار دهد.

ضمن استفاده و بستن هولتر فشار خون انجام فعالیت‌ های جسمانی مضاعف کاملاً ممنوع است و بهتر است که هنگام شروع به کار دستگاه و زمانی که بازوبند شروع به باد شدن می‌ کند هرگونه فعالیت‌ های اضافه را کنار گذاشته و دست خود را صاف نگه دارید و اجازه دهید که عملکرد دستگاه تمام شود.

تنظیمات هولتر فشار خون به گونه‌ ای است که در طی روز و در فواصل زمانی ۱۵ دقیقه و در شب با فاصله ۳۰ دقیقه شروع به کار می‌ کند هر چند که ممکن است این روند کار دستگاه در شب کمی آزار دهنده باشد اما باید اجازه دهید که عملکرد دقیق خود را انجام داده تا پزشک بتواند نتیجه دقیق را به دست آورد.

قبل از آنکه متخصص بخواهد هولتر فشار خون را بر روی بدن قرار دهد باتری دستگاه باید به طور دقیق چک شود تا ضمن کار اختلالی در روند ضبط فشار خون اتفاق نیفتد.

با این حال باید بدانید که مراقبت‌ های قبل، حین و بعد از استفاده از هولتر فشار خون باعث میشود تا اندازه‌ گیری و اطلاعات ثبت شده بر روی دستگاه خیلی دقیق‌ تر انجام شده و هرگز خللی در کار آن ایجاد نمیشود.

هولتر فشار خون در منزل

هولتر فشار خون در منزل
هولتر فشار خون در منزل

هولتر فشار خون دستگاهی است که باید طی فواصل زمانی طولانی‌ تری فشار خون را ارزیابی کند تا پزشک به این واسطه بتواند روند درمان را آغاز نماید.

اما زمانی که از هولتر فشار خون استفاده می‌ کنید باید طی مدت زمان طولانی و حدود ۲۴ ساعت این دستگاه با شما همراه باشد.

گیرنده‌ های آن بر بخش‌ های مختلف بدن نصب شده و باید اجازه دهید که در طی شبانه روز وضعیت فشار خون در تمامی حالات بررسی و ضبط شود.

عملکرد هولتر فشار خون کاملاً اتوماتیک است و زمانی که از آن استفاده می‌ کنید فرد هیچ گونه دخالتی در عملکرد دستگاه نداشته و این دستگاه به صورت خودکار فشار خون را مورد ارزیابی قرار می‌ دهد.

پس بهتر است که تنظیمات آن را به هیچ عنوان تغییر نداده و تا زمانی که پزشک اعلام می‌ کند اجازه دهید که این دستگاه عملکرد مناسب خود را نیز به انجام برساند.

البته بعد از نصب هولتر فشار خون شما می‌ توانید به منزل بازگشته و مدت زمان تعیین شده توسط پزشک را در آرامش بیشتر سپری کنید و نیازی به بستری در مراکز درمانی نخواهید داشت.

استفاده از هولتر فشار خون در منزل هیچ گونه محدودیتی برای شخص به همراه نداشته و وزن بسیار سبک و ابعاد کوچک آن باعث میشود که حتی از زیر لباس نیز متوجه حضور آن نخواهید شد.

هولتر فشار خون تنها دستگاهی است که می‌ تواند به صورت پیوسته و در طی شبانه روز فشار خون را مورد ارزیابی قرار دهد، حتی نوسانات فشار خون حین انجام فعالیت‌ های روزانه از طریق این دستگاه ثبت و ضبط میشود و پزشک متوجه خواهد شد که در حالات مختلف وضعیت فشار خون چگونه است.

چه زمانی هولتر فشارخون توصیه می شود؟

همانطور که گفته شد یکی از دستگاه‌ های کاربردی برای بررسی وضعیت فشار خون هولتر فشار خون می‌ باشد، اما سوال اینجاست که چه زمان می‌ توان از این دستگاه استفاده کرد.

زمانی که متخصصان بخواهند مقاومت بدن را نسبت به داروهای درمانی در زمینه فشار خون بررسی کنند از این دستگاه استفاده کرده تا بتوانند وضعیت بدن را در حالات و زمان مختلف دقیق‌ تر بسنجند.

همواره توجه داشته باشید که کاهش و افزایش فشار خون ممکن است در موقعیت‌ های مختلف اتفاق بیفتد و اگر پزشک بخواهد به طور پیوسته برای ساعات طولانی وضعیت فشار خون را اندازه‌گیری کند از این دستگاه استفاده کرده تا بتواند وضعیت بدن را در طی ساعات مختلف در شبانه روز مورد ارزیابی قرار دهند.

با وجود فشار خون و نوسان آن پزشکان مصرف دارو را برای افراد الزامی دانسته و معتقدند که به این طریق می‌ توانند از سلامت خود محافظت کنند.

اما در چنین وضعیتی پزشک برای تعیین دوز دارو سعی دارد تا با استفاده از هولتر فشار خون ابتدا وضعیت بیمار را بررسی کرده تا مطابق با شدت آسیب دارو درمانی را آغاز نمایند.

نحوه استفاده از هولتر فشار خون

نحوه استفاده از هولتر فشار خون
نحوه استفاده از هولتر فشار خون

هولتر فشار خون دستگاهی سیار و البته بسیار سبک و کوچک است که می‌ توانید به راحتی از آن استفاده کرده و اطمینان داشته باشید که هیچگونه محدودیتی در انجام فعالیت‌ های روزانه شما به وجود نخواهد آورد.

با استفاده از هولتر فشار خون می‌ توانید طی زمان‌ بندی مشخص شده از طرف پزشک فشار خون را اندازه‌گیری کرده و اطمینان داشته باشید که حمل این دستگاه هیچگونه زحمتی برای بیمار نخواهد داشت.

برای استفاده از هولتر فشار خون بهتر است جهت نصب درست آن از یک پزشک و متخصص راهنمایی‌ های لازم را دریافت کرده و بهتر از ضمن استفاده از این دستگاه از لباس‌ های گشاد و یا آستین کوتاه استفاده کنید تا بتوانید به راحتی بدون دستکاری دستگاه البسه خود را تعویض کنید.

زمانی که هولتر فشار خون به بخش‌ های مختلف بدن متصل شد نیازی به تغییر تنظیمات آن نداشته و بهتر است که در طول اتصال این دستگاه به بدن استحمام نکرده و یا از انواع کرم‌ های مرطوب کننده، ادکلن  عطر و لوسیون استفاده نکنید.

زیرا ممکن است اختلالی در گیرنده‌ ها ایجاد کرده و هرگونه مشکل در نتیجه ضبط شده باعث میشود تا پزشک روند ضبط فشار خون را مجدداً تکرار کند.

در طول استفاده از هولتر فشار خون چه باید کرد؟

هنگام استفاده از هولتر فشار خون متخصصان نکات مهم را به شما یادآور میشوند تا ضمن استفاده از این دستگاه خلل و آسیبی در روند کار آن ایجاد نشود.

قطعاً تا زمانی که هولتر فشار خون به بدن متصل باشد نمی‌ توانید استحمام کنید و از قرار گرفتن در محیط‌ های مرطوب مانند سونا، جکوزی و حتی زیر باران منع خواهید شد.

بهتر است تا زمانی که این دستگاه به شما متصل است انجام فعالیت‌ های سنگین را به زمان دیگری موکول کرده و حتی انجام فعالیت‌ های ورزشی در این دوره کاملاً ممنوع است.

اگر پزشک مصرف برخی از داروها را ضمن استفاده از هولتر فشار خون ممنوع اعلام می‌ کند به هیچ عنوان خودسرانه از آنها استفاده نکرده و بهتر است که تحت نظر متخصصان این شرایط را سپری کنید تا نتیجه به دست آمده برای پزشک کاربرد لازم را داشته باشد.

قطعاً در طی روز استفاده از هولتر فشار خون محدودیتی را برای افراد به وجود نمی‌ آورد اما ممکن است در شب و هنگام خواب فشاری که دستگاه به بازو وارد می‌ کند کمی برای افراد آزار دهنده باشد.

بهتر است که با قرار دادن دست در حالتی مطلوب فشار دستگاه را کمتر کرده و با صبوری بیشتر اجازه دهید که این روند به درستی سپری شود.

تفسیر نتایج هولتر فشار خون

بعد از استفاده از هولتر فشار خون بخش مهم قضیه زمانی است که متخصصان نتیجه به دست آمده را آنالیز کرده تا متوجه شوند که وضعیت سلامت افراد در چه حدی است.

اما اگر پزشک بخواهد تمامی سیگنال‌ های ضبط شده از عروق را مورد بررسی قرار دهد باید زمان زیادی را صرف کرده که قطعاً چنین شرایطی هرگز فراهم نخواهد بود.

اما نکته کلیدی این است که هولتر فشار خون نرم‌ افزاری دارد که به صورت خودکار با تجزیه و تحلیل تمامی اطلاعات ضبط شده می‌ تواند قسمت کلیدی و مهم قضیه را به پزشک اعلام کند.

اگر تمامی الکترودهای مربوط به دستگاه به درستی و در مکان مناسب قرار بگیرند قطعاً آنالیز اطلاعات به درستی انجام شده و پزشک می‌ تواند بر این اساس روند درمان و تجویز دارو را آغاز نماید.

زمانی که تفسیر اطلاعات ثبت شده از طریق هولتر فشار خون انجام میشود پزشک می‌ تواند ماهیت ضربان قلب را بررسی کرده و حتی فاصله زمانی بین دو ضربان را نیز ثبت می‌ کند و هرگونه تغییر و یا آریتمی در ضربان قلب باعث میشود تا پزشک متوجه عارضه و آسیب پیش آمده شود و دقیق‌ تر می‌ تواند روند درمان را انجام دهد.

نکته قابل توجه در مورد نتیجه به دست آمده از هولتر فشار خون این است که معمولاً میانگین فشار خون سیستولیک و دیاستولیک بیمار در طی روز و در ساعات خواب و بیداری او ثبت میشود.

اما اگر میانگین اعداد به دست آمده از حد مجاز بالاتر باشد پزشک اعلام می‌ کند که فرد با فشار خون بالا مواجه است و روند درمان مطابق با وضعیت بیمار آغاز می‌ گردد.

هزینه هولتر فشار خون

هزینه هولتر فشار خون
هزینه هولتر فشار خون

برخلاف تصور عموم افراد هزینه پرداختی بابت روش‌ های تشخیصی مانند هولتر فشار خون کاملاً معقول و قابل پرداخت است و همه ساله بهایی مصوب برای این فرایند در نظر گرفته میشود.

اما مسئله قابل توجه این است که اگر بخواهید نصب هولتر فشار خون را در مراکز خصوصی و مطب پزشک انجام دهید ممکن است متحمل پرداخت بهای بیشترین شوید و بهتر است که به مراکز و بیمارستان‌ های تخصصی مراجعه کرده و جهت استفاده از هولتر فشار خون می‌ توانید با بهای کمتر از این خدمات پزشکی بهره‌ مند شوید.

از آنجا که هولتر فشار خون روشی تشخیصی و رایج در بین پزشکان است هزینه‌ ای که برای آن در نظر گرفته میشود را از طریق شرکت‌ های بیمه پرداخت نموده و اگر فردی با وجود بیمه های درمانی بخواهد از این روش استفاده کند با حداقل میزان هزینه می‌ تواند میزان فشار خون را اندازه‌ گیری کرده و در ازای هزینه پرداختی بهترین روند درمان برای آنها انجام میشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *