فشار خون

فشار خون چیست؟

یکی از بیماری‌ های جدی و البته خاموش در بدن افراد فشار خون است که در صورت عدم رسیدگی و کنترل عواقب خطرناکی را به همراه خواهد داشت.

فشار خون همان فشاری است که به دیواره شریان‌ ها وارد میشود و ناشی از حجم خونی است که در عروق جریان دارد.

مسئله بسیار مهم در روند حفظ سلامت بیماران و افراد مختلف این است که فشار خون باید در حدی کاملاً نرمال حفظ شود و پایین رفتن و یا بالاتر رفتن آن از حد طبیعی نوعی بیماری به شمار آمده که عواقب بسیار خطرناکی را به همراه خواهد داشت.

به طور کلی قلب وظیفه پمپاژ خون را بر عهده داره و باید اکسیژن و سایر مواد مغذی را از طریق عروق به بخش‌ ها و ارگان‌ های مختلف برساند.

این خون سالم از طریق رگ‌ ها به بخش‌ های مختلف منتقل میشود و زمانی که فشار خون بیش از حد طبیعی باشد باعث میشود تا فشاری مضاعف به دیواره‌ های عروق وارد شده و منجر به پارگی، ترکیدگی و یا مسدود شدن آنها خواهد شد.

به همین دلیل است که متخصصان بررسی سلامت قلب و فشار خون را در فواصل زمانی کوتاه الزامی دانسته و معتقدند که این مسئله تاثیر زیادی بر بروز بیماری‌ های مختلف دارد.

فشار خون چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

فشار خون چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟
فشار خون چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

روش‌ های مختلفی برای بررسی و اندازه‌ گیری فشار خون وجود دارند، شما می‌ توانید برای این فرایند تخصصی از روش‌ های سنجش دستی و یا اتومات استفاده کنید.

همچنین می‌ توانید برای اندازه‌ گیری فشار خون به مراکز درمانی مراجعه کرده و یا با تهیه دستگاه‌ های خانگی در هر لحظه که نیاز است فشار خون خود را اندازه‌ گیری کنید.

زمانی که گیرنده دستگاه فشار خون به بازوی افراد متصل میشود بلافاصله پمپ باد فعال شده و فشار تا حد مشخصی بالا می‌ رود بلافاصله پمپ باد غیر فعال میشود و در زمان مناسب فشار هوا کاهش پیدا می‌ کند و از این طریق متخصصان بررسی خواهند کرد که فشار خون تا چه حد است و اطلاعات بسیار زیادی در این زمینه کسب می‌ کنند.

به طور کلی زمانی که گیرنده دستگاه فشار خون به بخش مورد نظر متصل میشود موظف است که میزان و فشار خونی که در مسیر عبور می‌ کند را بررسی کرده و به این واسطه متخصصان اطلاعات زیادی از عملکرد قلب و فشار خون کسب خواهند کرد.

فشار خون طبیعی چند است؟

حال که به اهمیت کنترل فشار خون پی برده‌ اید ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود آید که فشار خون طبیعی و ایده‌ آل چند است.

همواره توجه داشته باشید که فشار خون کاملاً ایده‌ آل برای افراد بالغ بین ۶۰/۹۰ و تا ۸۰/۱۲۰ کاملاً نرمال است.

لازم به ذکر است که فشار خون برای تمامی افراد حد و مرز مشخص و ثابتی ندارد و اگر با اندازه‌ گیری فشار خون متوجه شده‌ اید که در این بازه عددی قرار می‌ گیرد وضعیت فشار خون کاملا نرمال بوده و جای نگرانی ندارد.

مسئله قابل توجه در روند اندازه‌ گیری فشار خون این است که به عوامل مختلفی بستگی دارد، سن افراد و شرایط جسمانی و بیماری‌ های زمینه‌ ای که دارند بر نوسان فشار خون اثرگذار بوده و متخصصان با توجه به وضعیت بیماران میزان فشار خون نرمال را برای آنها تعیین می‌ کنند.

لازم به ذکر است که فشار خون را نباید در موقعیت‌ های مختلف اندازه‌ گیری کنید، مهم است که فشار خون بلافاصله بعد از مصرف انواع خوراکی‌ اندازه‌گیری نشود و ممکن است عددی فراتر از حد نرمال نشان داده شود و این مسئله باعث نگرانی افراد خواهد شد.

پس بهتر است که حدوداً یک الی دو ساعت بعد از مصرف انواع مواد خوراکی و در وضعیت کاملاً ثابت فشار خون خود را اندازه‌ گیری کرده تا عدد به دست آمده با دقت بسیار زیاد شما را از وضعیت فشار خون آگاه سازد.

فشار خون بالا چیست؟

نوسانات فشار خون مسئله بسیار نگران کننده برای عموم افراد است، معمولاً زمانی که فشار بیش از حد طبیعی افزایش پیدا می‌ کند احتمال بروز آسیب‌ های جسمانی شدت پیدا کرده و در مواردی خطرناک‌ ترین آسیب‌ های ممکن سلامت افراد را تهدید خواهد کرد.

به طور معمول فشار خون غیرطبیعی و بالاتر از حد مجاز اغلب به دنبال سبک زندگی ناسالم رخ می‌ دهد.

افرادی که به طور پیوسته از سیگار استفاده می‌ کنند و یا مصرف بیش از حد الکل و ورزش نکردن و اضافه وزن همگی از عوامل موثر بروز فشار خون بالا می‌ باشد.

فشار خون یکی از بیماری‌ های خاموش و پنهان است و ممکن است حتی فرد نداند که با چنین آسیبی مواجه است و زمانی که اختلالات و بیماری‌ های خطرناک رخ می‌ دهد به وجود این عارضه پی برده که ممکن است روند درمان آنگونه که باید سپری نشود.

به طور کلی فشار خون بالا زمانی اتفاق می‌ افتد که حجم خون پمپاژ شده از طرف قلب بیش از حد طبیعی بوده و فشار مضاعفی که به دیواره عروق وارد میشود باعث شده تا این رگ‌ ها در بخش‌ های مختلف با آسیب‌ های جدی و حتی پارگی مواجه شده و به مرور زمان خونریزی‌ های گسترده در بخش‌ های حساس بدن رخ می‌ دهد.

فشار خون پایین و درمان آن

فشار خون پایین و درمان آن
فشار خون پایین و درمان آن

برخی از افراد تصور می‌ کنند که فشار خون بالا بسیار خطرناک است و اهمیت زیادی به پایین بودن فشار خون نمی‌ دهند.

اما مهم است بدانید که فشار خون پایین هم به اندازه فشار خون بالا خطرناک و دردسرآفرین است و نباید اجازه دهید که چنین شرایطی برای مدت طولانی در بدن حاکم باشد.

اگر فشار خون از حد طبیعی کمتر شود به مرور زمان خونرسانی به سایر اندام‌ های حیاتی بدن مختل شده و آسیب‌ های خطرناک مانند سکته‌ های قلبی مغزی و آسیب‌ های شدید کلیوی رخ می‌ دهد.

اگر پس از بررسی‌ های تکمیلی پزشک متوجه شود که فردی با فشار خون پایین مواجه است پیش از آنکه خطری سلامتشان را تهدید کند درمان‌ های دارویی را شروع کرده تا بتوانند فشار خون را به وضعیت نرمال و طبیعی برسانند.

قرص آنژیوتانسین یکی از محصولات دارویی پرکاربرد است که پزشکان می‌ توانند وضعیت تنگی عروق را برطرف کرده و خونرسانی به بخش‌ های مختلف به راحتی اتفاق می‌ افتد.

همچنین پزشکان دارویی به نام مفنترمین را نیز برای بیماران با فشار خون پایین مناسب دانسته و می‌ دانند که به عنوان محرکی کاربردی برای عملکرد قلب مناسب است.

اما اگر فشار خون پایین کاملاً مقطعی و کوتاه مدت باشد متخصصان با تزریق سرم می‌ توانند این عارضه را برطرف کنند.

ناگفته نماند که وجود بعضی از محصولات خوراکی مانند عسل، زنجبیل، شیر بادام، زردچوبه و فلفل به طور مرتب در رژیم غذایی به تعادل فشار خون کمک خواهد کرد.

خطرات فشار خون بالا

بی توجهی به فشار خون بالا و عدم درمان این عارضه خطرات و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.

معمولاً افراد در پی ابتلا به فشار خون بالا و البته کنترل نشده دردهای پیوسته را در قفسه سینه تجربه کرده و ممکن است در موارد بسیار شدید فرد با کاهش دید و نهایتاً نابینایی مواجه شود.

ناگفته نماند که افراد مبتلا به فشار خون بالا معمولا حملات قلبی را تجربه کرده و گاهاً هوشیاری خود را از دست می‌ دهند.

مهمترین آسیبی که در پی ابتلا به فشار خون بالا اتفاق می‌ افتد آسیب دیدگی‌ های شدید در ناحیه عروق و شریان‌ های اصلی بدن است و به دنبال آن خونریزی‌ های پیوسته و حتی سکته‌ های شدید رخ داده و خطراتی بسیار جدی و غیرقابل درمان سلامت افراد را تهدید خواهد کرد.

افراد مبتلا به فشار خون بالا به مرور زمان با از دست رفتن حافظه تغییرات شخصیتی بسیار زیادی را تجربه کرده و اختلال و مشکلات زیادی در تمرکز و حتی هوش آنها رخ می‌ دهد.

برخی از بانوان در دوره بارداری ممکن است فشار خون را که از عوارض بارداری می‌ باشد تجربه کنند که به مرور زمان به پره اکلامپسی منجر شده و عوارض بسیار سخت و سنگین را برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت.

درمان فشار خون بالا

زمانی که متخصصان فشار خون بالا را برای بیماران تایید می‌ کنند به دنبال روش‌ های درمانی و کنترلی هستند تا بتوانند این عارضه را بهبود ببخشند.

در قدم اول متخصصان از افراد مبتلا به فشار خون می‌ خواهند که به طور قطعی مصرف نمک و هرگونه غذاهای شور را کنار بگذارند.

در کنار آن حذف مصرف الکل و انجام فعالیت‌ های ورزشی به پایین آمدن فشار خون و کنترل آن کمک زیادی خواهد کرد.

متخصصان بر این باورند که فشار خون را نمی‌ توان تنها به واسطه روش‌ های ابتدایی و درمان‌ های خانگی کنترل کرد و در اغلب موارد مصرف انواع داروها متناسب با وضعیت بیماران به کاهش آسیب کمک می‌ کند تا افراد از خطرات جانبی آن محفوظ بمانند و هرگز آسیب‌ های ناشی از فشار خون بالا را تجربه نخواهند کرد.

در کنار تمامی روش‌ های گفته شده اگر افراد بتوانند در طی روز فعالیت‌ های ورزشی مناسبی داشته باشند و کیفیت خواب خود را افزایش دهند و هرگونه استرس و اضطراب را به طور قطعی از خود دور کنند به مرور زمان فشار خون پیش آمده درمان شده و هرگز خطری سلامت آنها را تهدید نخواهد کرد.

ناگفته نماند که داشتن رژیم غذایی حاوی پتاسیم و مصرف انواع میوه‌ ها و سبزیجات بر کنترل چنین آسیبی موثر است و به مرور زمان می‌ توانید این عارضه را به طور قطعی درمان کنید.

پیشگیری از بیماری فشارخون

اگر تمامی افراد با عوارض و خطرات ناشی از فشار خون بالا آشنا شوند به دنبال روش‌ های موثر برای پیشگیری از این عارضه هستند و سعی دارند خیلی بهتر و دقیق‌ تر از سلامت خود محافظت کنند.

برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا باید ابتدا رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و به جای مصرف انواع خوراکی‌ های مضر با کالری بالا میوه‌ ها، سبزی‌ ها و انواع آجیل را به طور روزانه مصرف کنید.

همچنین توجه داشته باشید که افزایش وزن باعث میشود تا به مرور زمان بیماری‌ های زمینه‌ ای خطرناک مانند فشار خون را تجربه کنید.

پس بهتر است که در طی روز فعالیت‌ های ورزشی مناسب را انجام داده و وزن خود را در حد متعادل نگه دارید.

از دیگر روش‌ های موثر برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون این است که در کنار انواع غذاها از گیاهان تازه، آبلیموی ارگانیک و سرکه‌ های طبیعی استفاده کنید و با کنترل مصرف سدیم و حذف انواع خوراکی‌ های شور و نمکی می‌ توانید از بروز چنین آسیب خطرناکی پیشگیری کنید.

علل ایجاد فشار خون بالا

علل ایجاد فشار خون بالا
علل ایجاد فشار خون بالا

از مهمترین دلایل ابتلا به فشار خون می‌ توان به مصرف برخی از انواع داروهای استروئیدی اشاره کرد، البته متخصصان بر این باورند که ژنتیک و سابقه خانوادگی تاثیر بسیار زیادی در ابتلا به فشار خون دارد.

ناگفته نماند که برخی از بانوان در طی دوره بارداری فشار خون را تجربه کرده که در اغلب موارد بعد از اتمام این دوره بهبود می‌ یابد.

پزشکان و متخصصان معتقدند که داشتن اضطراب و استرس پیوسته و دائمی نهایتاً منجر به بروز برخی از بیماری‌ ها مانند فشار خون میشود و به دنبال آن افراد مشکلات و عوارض جانبی آن را متحمل خواهند شد.

مصرف زیاد انواع غذاهای فست فودی و پرکالری و مصرف زیاد نمک می‌ تواند از مهمترین دلایل ایجاد فشار خون باشد.

پزشکان مصرف مواد مخدر، سیگار و الکل را نیز بر این عارضه موثر دانسته و معتقدند که داشتن افزایش وزن و شرایط جسمانی نامتعادل به بروز چنین آسیبی کمک می‌ کند.

بروز برخی از بیماری‌ های زمینه‌ ای مانند فشار خون با افزایش سن دور از انتظار نیست، پس بهتر است که در دوره جوانی از سلامت خود محافظت کرده تا با افزایش سن چنین آسیب‌ هایی را تجربه نکنید.

فشار خون بالا در چه کسانی دیده می شود؟

به طور معمول افراد در سنین بالاتر از ۴۵ سال ممکن است عوارض و بیماری‌ هایی مانند فشار خون را تجربه کنند.

طبق تحقیقات انجام شده درصد بیشتری از آقایان در این سن ممکن است با فشار خون مواجه شوند و معمولاً بانوان این عارضه را در سنین ۶۵ سالگی به بالا تجربه خواهند کرد.

ژنتیک در افراد مسئله بسیار مهمی است و اگر در خانواده افراد مبتلا به فشار خون وجود داشته باشد ممکن است نسل‌ های بعدی نیز این عارضه را تجربه کرده و باید خیلی دقیق‌ تر از سنین جوانی از سلامت و فشار خون خود محافظت کنند.

استرس نقش بسیار مهمی در آسیب‌ های روانی و جسمانی دارد و تمامی کسانی که در کنار تجربه استرس‌ های مداوم خواب بی‌ کیفیت و ناکافی داشته باشند به مرور زمان فشار خون را تجربه کرده و این مسئله دیگر محدود به سن خاصی نخواهد شد.

مصرف انواع دخانیات، اضافه وزن و انجام فعالیت‌ های سنگین باعث میشود تا افراد فشار خون را در سنین مختلف تجربه کرده و باید بدانید که مصرف الکل و انواع غذاهای پرنمک و حتی فست فودی بر چنین عارضه‌ ای اثر مستقیم خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *