عمل تعویض دریچه قلب

عمل تعویض دریچه قلب


ترمیم و تعویض دریچه قلب

هرگونه اختلال در عملکرد دریچه قلب عواقب و خطرات بسیار زیادی را برای بدن به همراه خواهد داشت و در صورت عدم رسیدگی به این عارضه سلامت افراد به طور جدی به خطر می‌ افتد و در صورت سهل انگاری بیشتر ممکن است خطر مرگ برای افراد پیش آید.

بسیاری از عوارضی که در دریچه میترال قلب اتفاق می‌ افتد معمولاً مربوط به نقایص ارثی و مادرزادی می‌ باشد که اغلب افراد با افتادگی دریچه مواجه هستند و متخصصان می‌ توانند با روش‌ های نوین اقدام به درمان این افتادگی و یا ترمیم آسیب پیش آمده نمایند.

قبل از هر چیز باید بدانید که اگر افراد با نارسایی دریچه میترال مواجه شوند نشت خون به عقب اتفاق افتاده و این عارضه در زمان انقباض بطن چپ رخ می‌ دهد.

در چنین شرایطی متخصصان با استفاده از جراحی سعی دارند تا آسیب پیش آمده در دریچه قلب را ترمیم کنند و در صورت نیاز اگر آسیب قابل ترمیم نباشد اقدام به تعویض دریچه قلب کرده تا مبادا مشکلات بیشتری برای این عضو حساس و مهم پیش آید.

اگر متخصصان تشخیص دهند که آسیبی پیش آمده در قلب مربوط به دریچه آن می‌ باشد دو نوع عمل را جهت بهبود آسیب انجام خواهند داد.

عمل اول مربوط به ترمیم دریچه قلب است و اگر این اختلال و آسیب در حد بسیار شدید باشد اقدام به تعویض کلی دریچه قلب کرده تا بتوانند عملکرد دقیق و درست این عضو را حفظ کنند.

انواع دریچه ‌های قلب کدامند؟

انواع دریچه ‌های قلب کدامند؟
انواع دریچه ‌های قلب کدامند؟

یکی از حساس‌ ترین و البته مهمترین اعضای بدن قلب است، این عضو حساس دارای ۴ دریچه می‌ باشد که اگر سلامت و عملکرد هر کدام از آنها با اختلال مواجه شود آسیب‌ های جبران ناپذیر را در پی خواهد داشت.

از مهمترین دریچه‌ های قلب می‌ توان به دریچه میترال و دریچه سلتی اشاره کرد، از این دریچه‌ ها جریان خون از دهلیز‌ها به بطن‌ ها انتقال پیدا می‌ کند و این دریچه‌ ها مسئول کنترل حجم خون انتقالی هستند.

اما دو دریچه دیگری که در قلب بسیار مهم هستند دریچه آئورت و دریچه ریوی می‌ باشند که جریان خون خروجی و ورودی به بطن‌ ها را نیز کنترل می‌ کنند.

به طور کلی این دریچه‌ ها میزان و حجم خونی که در قلب جریان پیدا می‌ کند و حجم خونی که از طریق قلب به بخش‌ های مختلف بدن انتقال می‌ یابد را به طور دقیق کنترل کرده و اگر اختلالی در عملکرد هر کدام از آنها اتفاق بیفتد عواقب بسیار خطرناکی در پیش خواهد بود.

اگر تمام دریچه‌ های قلب وضعیتی کاملاً مساعد داشته باشند به راحتی خون جریان پیدا کرده و هیچگونه انسداد و مانعی در مسیر پمپاژ خون وجود نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که باز و بسته شدن دریچه‌ های قلب مسئله بسیار مهمی است که اگر این فرایند به درستی اتفاق نیفتد پزشکان بیماری دریچه را به طور قطعی اعلام کرده و با انواع روش‌ های درمانی به دنبال بهبود آسیب پیش آمده هستند.

سلامت دریچه‌ های قلب باعث میشود تا حجم معینی از خون به سراسر بدن پمپاژ شده و تمامی ارگان‌ ها به این واسطه عملکرد درست و بی‌ نقص خواهند داشت.

اما این چهار دریچه در قلب که مسئولیت بسیار مهمی را بر عهده دارند اگر با مشکل مواجه شوند سلامت و عملکرد قلب به خطر افتاده و سایر اعضای بدن از این آسیب در امان نخواهند بود.

انواع جراحی دریچه قلب

زمانی که با آسیب‌ های قلبی مواجه میشوید متخصصان بخش‌ های مختلف این عضو را بررسی کرده و اگر اختلال مربوط به دریچه‌ های قلب باشد سایر فرایندهای درمانی را در پیش خواهد گرفت.

به طور معمول متخصصان از انواع جراحی برای بهبود دریچه‌ های قلب استفاده می‌ کنند و البته بستگی به میزان آسیب در این عضو دارد که متخصصان انجام جراحی را به صورت ترمیمی و یا تعویضی انجام دهند.

پزشکان و متخصصان با استفاده از روش‌ های تشخیصی سعی دارند تا میزان آسیب در دریچه را بررسی کرده و تمام عیوب را به طور دقیق مشخص خواهند کرد.

بر اساس نظر پزشک اگر لازم باشد تنها جراحی ترمیم دریچه انجام شود پزشکان بافت آسیب دیده را اصلاح کرده و سلامت قلب را باز می‌ گردانند.

اما اگر در طی انجام معاینات قلب پزشک متوجه شود که دریچه‌ ها کارایی مناسبی ندارند و حتی با استفاده از روش‌ های ترمیمی شرایط به حالت عادی باز نمی‌ گردد برای حفظ سلامت بیمار جراحی تعویض دریچه را انجام می‌ دهند.

در این شرایط جایگزین مناسبی برای دریچه قلب در نظر گرفته میشود تا دریچه آسیب دیده را به طور کامل برداشت نمایند.

ضمن انجام جراحی تعویض قلب متخصصان گاهاً از دریچه بیولوژیک استفاده می‌ کنند که بافت آن از بدن گاو، خوک و یا انسان دیگری دریافت میشود اما در شرایط دیگر اگر بخواهند از دریچه‌ های مکانیکی استفاده کنند معمولا جنسی فلزی و یا کربنی خواهد داشت.

عمل تعویض دریچه قلب چگونه انجام میشود؟

عمل تعویض دریچه قلب چگونه انجام میشود؟
عمل تعویض دریچه قلب چگونه انجام میشود؟

قلب از اعضای مهم بدن به شمار می‌ آید که بافت کلی آن ماهیچه‌ ای می‌ باشد و دارای ۴ دریچه مختلف است، اگر عملکرد هر کدام از این دریچه‌ ها با اختلال مواجه شود باید سریعاً جهت درمان آن اقدامات لازم انجام شود.

اگر پزشک تشخیص دهد که باید عمل تعویض دریچه قلب انجام شود فرد موظف است که به نظر پزشک خود اعتماد کرده و برای پیشگیری از آسیب‌ های بیشتر این عمل جراحی را انجام دهند.

به طور معمول انجام عمل برای تعویض دریچه قلب به گونه‌ ای است که متخصصان یک برش بسیار بزرگ را در قفسه سینه ایجاد کرده و قلب برای مدت محدودی متوقف خواهد شد.

در این تایم پزشک دریچه قلب را به طور کامل تعویض کرده و پس از اتمام عمل شرایط برای حفظ سلامت بیمار به طور کامل فراهم خواهد شد.

اما لازم به ذکر است که این شیوه جراحی در گذشته بسیار مرسوم بود اما امروزه با وجود دستگاه‌ های پیشرفته عمل‌ های جراحی بدون نیاز به شکاف‌ های عمیق انجام میشود و متخصصان همان نتیجه‌ ای را از این شیوه دریافت می‌ کنند که از عمل باز انتظار می‌ رود.

با این حال عمل تعویض دریچه قلب با هر شیوه‌ ای که انجام شود مستلزم داشتن مهارت بسیار زیاد پزشک است تا بتوانند با کمترین میزان آسیب و جراحات بهترین نتیجه را از این عمل تخصصی دریافت نمایند.

مراحل عمل به شرح زیر می باشد:

اگر بنا به تشخیص پزشک قرار باشد که برای حفظ سلامت قلب تعویض و یا ترمیم دریچه‌ های قلب انجام شود.

متخصصان سعی دارند با روش‌ های نوین این عمل را انجام داده تا در سریعترین زمان ممکن و با کمترین خطا بهترین نتیجه را به دست آورند.

در قدم اول متخصصان سایر روش‌ های تشخیصی و انواع آزمایشات را انجام داده تا به تمامی بیماری‌ های زمینه‌ ای آشکار و پنهان بیماران پی ببرند پس از آن شرایط برای انجام عمل فراهم میشود و شیوه عمل را به بیماران اعلام خواهند کرد.

پس از انجام اقدامات اولیه متخصصان سعی دارند تا رگ اصلی را که در کشاله ران قرار می‌ گیرد و به قفسه سینه منتهی میشود را با برشی کوچک برای عمل آماده سازی کنند.

پس از آن کاتتر را به عروق وارد کرده و از طریق یک لوله پلاستیکی بسیار نازک سعی دارند تا دریچه جایگزین را به بخش مورد نظر منتقل کنند.

برای آنکه متخصصان این شیوه جراحی را به نتیجه مناسب برسانند به واسطه استفاده از اشعه ایکس و یا امواج فرا صوت سعی می‌ کنند تا مسیر انتقال کاتتر را بررسی کرده و دریچه را دقیقاً در جای مناسب قرار خواهند داد.

این عمل میزان جراحت بسیار محدودی دارد و البته نتیجه‌ ای که از آن حاصل میشود بسیار دقیق و مساعد خواهد بود.

مراقبت‌ های بعد از عمل تعویض دریچه قلب

پس از انجام عمل تعویض دریچه قلب هر فرد موظف است که تحت نظر متخصصان از سلامت خود محافظت کرده تا مبادا در روند طی کردن دوره نقاهت آسیبی سلامت آنها را تهدید کند.

بعد از انجام عمل و هرگونه جراحی در ناحیه قلب اگر برشی برای انجام عمل ایجاد شده باشد باید به درستی از آن مراقبت کرده و تا حد ممکن پانسمان را در مدت زمان کوتاه تعویض نمود تا مبادا فرد با انواع آسیب‌ ها و عفونت‌ های شدید مواجه شود.

اگر متوجه میشوید که در قسمت داخلی قلب و حتی در محل برش خارش، سوزش و یا دردی محدود و مقطعی را تجربه می‌ کنید تا حد بسیار زیادی طبیعی است این دردها حتی برای چند روز ادامه پیدا می‌ کند و به مرور زمان با کمتر شدن درد شرایط جسمانی بیمار رو به بهبود می‌ رود.

به طور معمول باید هرگونه فشار را از ناحیه قلب برداشته و هنگام خواب به گونه‌ ای استراحت کنید که هیچگونه فشاری بر روی قلب وارد نشود.

اما نکته مهم‌ تر این است که محل برش باید به خوبی تحت مراقبت قرار بگیرد و تحت نظر متخصصان با استفاده از انواع صابون‌ های ضد باکتری و یا شامپو بچه که ph بسیار متعادلی دارد می توانید ناحیه زخم را شستشو داده تا روند بهبود سرعت یابد.

تعویض دریچه قلب بدون عمل باز به چه صورت انجام می‌شود؟

تعویض دریچه قلب بدون عمل باز به چه صورت انجام می‌شود؟
تعویض دریچه قلب بدون عمل باز به چه صورت انجام می‌شود؟

اگر میزان آسیب در دریچه های قلب بسیار زیاد باشد متخصصان دیگر از فرایندهای ترمیمی استفاده نمی‌ کنند و تعویض کامل دریچه را عملکرد و درمان مناسب‌ تری می‌ دانند.

اما امروزه تعویض دریچه قلب بدون عمل جراحی باز انجام میشود و در این فرایند متخصصان با استفاده از اشعه ایکس و انواع تصویربرداری از قلب سعی دارند تا تعویض دریچه را بدون خطا و با کمترین آسیب انجام دهند.

برای انجام چنین عملی متخصصان ماده حاجب را به بدن تزریق کرده تا بتوانند به واسطه اشعه ایکس تصاویری واضح را از بخش‌ های مختلف قلب مشاهده کنند.

پس از آن برش بسیار کوچکی در کشاله ران و یا مچ دست افراد ایجاد میشود و به این وسیله کاتتر را به سمت قلب هدایت کرده تا متخصص بتوانند از طریق تصاویری که در اختیار دارند جایگذاری دریچه سالم را در محل مورد نظر انجام دهد.

اگر تعویض دریچه قلب بدون عمل باز انجام شود قطعاً دوره نقاهت این عمل برای بیماران محدودتر خواهد بود و درصد موفقیت آن تا به امروز بسیار زیاد بوده است.

زمانی که تعویض دریچه قلب بدون عمل باز انجام میشود دوره نقاهت بسیار محدودی پیش روی بیمار خواهد بود ناگفته نماند که مدت زمان انجام این عمل‌ بسیار کوتاه‌ تر از زمانی است که برای تعویض دریچه عمل باز انجام می‌ شد.

با این حال متخصصان این شیوه جراحی را موثر و کاربردی دانسته و جایگزین بسیار خوبی برای شیوه‌ های قدیمی می‌ باشد.

چه کسانی کاندیدای خوبی برای تعویض دریچه آئورت قلب می‌ باشند؟

شاید تصور کنید که محدودیت‌ های زیادی برای انجام عمل‌ های جراحی وجود دارد، چنین مسئله کاملاً درست است و تنها متخصصان می‌ توانند در انجام عمل‌ های مختلف تصمیم گیرنده نهایی باشند.

اگر پزشک تشخیص دهد که افراد باید تعویض دریچه آئورت را انجام دهد ابتدا وضعیت جسمانی بیمار را بررسی کرده تا متوجه شود که آیا این شیوه عمل و درمان برای آنها مناسب و مساعد است یا خیر.

مسئله بسیار مهمی که باید بدانید این است که ضمن انجام بسیاری از عمل‌ های جراحی بیماری‌ های زمینه‌ ای مانند فشار خون و دیابت مانع بسیار مهمی به شمار آمده که پزشک باید ابتدا بیماری‌ های مربوطه را تحت کنترل درآورده سپس شرایط را برای جراحی فراهم سازند.

به طور معمول اگر سلامت قلب در خطر باشد و نیاز باشد که پزشک دریچه آئورت را به طور کامل تعویض کند این عمل برای تمامی افراد در سنین مختلف انجام میشود.

مگر آنکه پزشک تشخیص دهد وضعیت جسمانی بیمار به گونه‌ ای است که تحمل انجام چنین عملی را نداشته و ممکن است با این شیوه درمانی خطرات جدی‌ تر سلامت آنها را تهدید کند.

با این حال هر کدام از روش‌ های درمانی به ویژه جراحی‌ ها با وجود دوره نقاهت متغیری که دارند ممکن است عوارضی کوچک و محدود را نیز به همراه آورند پس پزشکان تمامی شرایط را بررسی کرده تا بتوانند با کمترین میزان آسیب و جراحات بهترین نتیجه را کسب نمایند.

به طور کلی می‌ توان گفت که برای انجام عمل تعویض دریچه آئورت تمامی افراد کاندیدای مناسبی خواهند بود مگر آنکه پزشک بنا به دلایل مختلف تشخیص دهد که این عمل سلامت و جان افراد را به طور جدی تهدید کرده تا به جای این شیوه درمانی از روش‌ های جایگزین استفاده نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *