بالن زدن قلب و هزینه های آن

بالن زدن قلب و هزینه های آن


همه چیز در مورد بالن زدن قلب

طبق آمار به دست آمده مهمترین علت مرگ و میر در سراسر دنیا آسیب‌ ها و بیماری‌ های قلبی است که در اغلب افراد این عارضه مربوط به عروق کرونری می‌ باشد.

هرگونه گرفتگی و انسداد در رگ‌ های اصلی قلب منجر به آسیب‌ های جدی شده و خطر سکته قلبی و مغزی را نیز افزایش خواهد داد.

امروزه متخصصان و پزشکان از روش‌ های موثر و کاربردی مانند بالن زدن قلب استفاده می‌ کنند تا با رفع گرفتگی عروق از سایر آسیب‌ های جدی و بیماری‌ های خطرناک پیشگیری نمایند.

تمامی متخصصان بر این باورند که عدم تحرک کافی و مصرف انواع غذاهای ناسالم باعث میشود تا افراد با چاقی، اضافه وزن و سایر آسیب‌ های جسمانی مواجه شوند، همین مسئله برگرفتگی عروق و شریان‌ های اصلی اثرگذار بوده و تجمع چربی در دیواره‌ های داخلی مانع از عبور درست جریان خون خواهد شد.

عدم اکسیژن رسانی درست به سایر اندام‌ های بدن می‌ تواند خطرات و عواقب زیادی به همراهش داشته باشد.

در چنین مواقع متخصصان با استفاده از بالن زدن عروق مسدود شده سعی در بهبود وضعیت آنها داشته و زمانی که جریان خون به درستی در بخش‌ های مختلف اتفاق می افتد هرگز خطری سلامت بیماران را تهدید نخواهد کرد.

با این حال بالن زدن یکی از روش‌ های کاربردی و البته موثر برای درمان آسیب‌ های عروقی خواهد بود.

بالن زدن قلب چیست؟

بالن زدن قلب چیست؟
بالن زدن قلب چیست؟

اگر متخصصان تشخیص دهند که گرفتگی در عروق کرونری قلب وجود دارد سعی دارند تا به واسطه بالن زدن قلب که اصطلاحاً به آن آنژیوپلاستی گفته میشود هرگونه انسداد پیش آمده را برطرف کرده تا روند انتقال خون به سایر قسمت‌ های قلب بدون اختلال انجام پذیرد.

مسئله قابل توجه این است که اگر عروق کرونری با وجود رسوبات چربی مسدود شوند خونرسانی به بافت‌ های مختلف قلب با اختلال مواجه شده و به مرور زمان ماهیچه‌ ها عملکرد مناسبی نخواهند داشت و سکته قلبی با شدت بسیار زیاد اتفاق می‌ افتد.

به طور معمول آنژیوپلاستی یا بالن زدن قلب برای عروقی استفاده میشود که منتهی به قلب هستند و برای خونرسانی کافی به بخش‌ های مختلف آن چنین فرایندی انجام می‌ پذیرد.

عدم خونرسانی کافی به قلب می‌ تواند باعث از بین رفتن بافت‌ های حساس آن شده و به مرور زمان آسیب‌ های بسیار جدی و خطرناک سلامت فرد را تهدید خواهد کرد.

برای انجام بالن در قلب متخصصان به واسطه کاتتر بالنی کوچک را به عروق مسدود شده انتقال داده می توانند به واسطه آن گرفتگی‌ های پیش آمده را برطرف نمایند.

وجود یک بالن در عروق و شریان‌ های اصلی باعث میشود تا انتقال خون و نهایتاً اکسیژن رسانی به قلب بدون مشکل انجام شده و خطر سکته سلامت قلب بیماران را تهدید نخواهد کرد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای بالن زدن قلب می باشند؟

شاید تصور کنید که استفاده از بالن قلب برای تمامی بیماران مناسب است، اما تنها کسانی می‌ توانند از آنژیوپلاستی و یا بالن زدن قلب استفاده کنند که میزان گرفتگی و انسداد عروق قلبی بسیار زیاد باشند.

میزان پلاکت‌ هایی که در عروق مشاهده میشوند آنقدر زیاد باشند که به واسطه دارو درمانی نتوانند آنها را برطرف نمایند.

در این صورت متخصصان تنها راه درمان را برای این بیماران آنژیوپلاستی دانسته و معتقدند که با بالن زدن قلب خیلی سریع‌ تر می‌ توانند تنگی و انسداد شریان‌ ها را برطرف کنند.

بالن زدن قلب با توجه به کاربردی بودن و تاثیر بسیار زیادی که بر سلامت قلب دارد برای برخی از افراد روش درمانی مناسبی نخواهد بود.

به عنوان مثال افرادی که با بیماری دیابت و یا نارسایی قلبی و کلیوی مواجه هستند با توجه به وضعیت جسمانی خاصی که دارند نمی‌ توانند آنژیوپلاستی و یا بالن قلب را نیز انجام دهند از این طریق ممکن است علاوه بر عدم دریافت نتیجه مطلوب آسیب‌ های بیشتر را متحمل شده و سلامت آنها به خطر خواهد افتاد.

با این حال وضعیت جسمانی افراد می‌ تواند باعث شود که پزشک انجام این عمل را مناسب بداند و یا این فرایند را به طور کامل رد کند.

طریقه بالن زدن قلب

طریقه بالن زدن قلب
طریقه بالن زدن قلب

برای بالن زدن قلب باید به متخصصانی مراجعه کنید که در این زمینه تجربه و مهارت کافی را دارا هستند تا روند عمل به درستی انجام شده و هرگونه آسیب‌ های موجود در ناحیه قلب و عروق کرونری خیلی دقیق برطرف شود.

برای انجام بالن قلب پزشکان و متخصصان سعی دارند تا از طریق پوست کاتتر کوچکی را که حامل بالن می‌ باشد به عروق کرونری رسانده و این فرایند معمولاً از شریان‌ های اصلی در کشاله ران و یا مچ دست انجام می‌ پذیرد.

برای انجام این عمل متخصصان گاهاً از داروهای بیهوشی و یا آرامبخش‌ های خفیف استفاده می‌ کنند و مدت زمان انجام این عمل نهایتاً نیم ساعت خواهد بود و نیازی به دریافت بیهوشی‌ های طولانی مدت نخواهند داشت.

در روند انجام آنژیوپلاستی و یا بالن زدن قلب متخصصان به وسیله کاتتر فنری را برای باز کردن عروق مسدود شده به بخش اصلی انتقال می‌ دهند و باعث میشود تا جریان خون بدون اختلال و کاملاً آزادانه انجام شود.

برای انجام فرایند آنژیوپلاستی و یا بالن نیاز است که افراد پس از انجام مراقبت‌ های اولیه به اتاق عمل انتقال پیدا کرده و پس از اتصال به دستگاه‌ های هوشمند و دیجیتال برای ثبت ضربان قلب، فشار خون و نبض مراحل عمل را تحت نظر پزشک سپری نمایند.

پس از آن متخصصان داروی بی حسی را به فرد تزریق کرده و شرایط را برای انجام عمل مهیا می‌ کنند، نهایتا کاتتر را وارد شریان‌ های کرونری کرده و از آنجایی که این بخش هیچ گونه عصبی ندارد هنگام عمل افراد احساس درد و یا سوزش و سایر موارد مشابه را تجربه نخواهند کرد.

مزایای بالن زدن قلب چیست؟

برخی از روش‌ های درمانی در کنار کاربردی بودن و اثر بسیار مطلوبی که بر سلامتی دارند با کمترین میزان عوارض نسبت به سایر فرایندهای درمانی در اولویت قرار گرفته و نیازی نیست که سلامت افراد را برای درمان‌ های پرتهاجم به خطر بیندازند.

از مهمترین مزایای بالن زدن قلب یا آنژیوپلاستی باید به این مسئله اشاره کرد که برای انجام این فرایند نیازی نیست که بیماران برای مدت طولانی در مراکز درمانی بستری باشند و شرایط انجام آن به هیچ عنوان مشابه عمل‌ های جراحی باز نخواهد بود و نیازی به ایجاد زخم‌ های وسیع نمی باشد.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که برای بالن قلب از داروهای بیهوشی استفاده نمیشود و تنها با یک بی‌ حسی موضعی برای مدت زمان محدود پزشک می‌ تواند این عمل را انجام دهد.

لازم به ذکر است که داروهای بیهوشی عوارض زیادی داشته که قطعاً در چنین شرایطی فرد متحمل آسیب‌ های جانبی آن نخواهد شد.

از دیگر مزیت‌ های بالن زدن قلب زمانی است که وسیله ای برای باز نگه داشتن عروق به بخش‌ های مختلف آن انتقال پیدا می‌ کند و درصد تنگ شدن مجدد آن بسیار جزئی و محدود خواهد بود و به نوعی می‌ توان گفت که عروق درمان شده هرگز آسیب‌ هایی مانند تنگی و یا گرفتگی را تجربه نخواهند کرد.

عوارض بالن زدن قلب

عوارض بالن زدن قلب
عوارض بالن زدن قلب

بسیاری از روش‌ های درمانی هرچند آسان و ساده ممکن است عوارضی را به همراه آورند که با مراقبت‌ های بیشتر می‌ توانید از آسیب‌ های احتمالی پیشگیری نمایید‌.

بعد از بالن زدن قلب ممکن است افراد پس از اتمام کار خونریزی‌ های جزئی و یا شدید را در قسمتی که درون آن کاتتر قرار گرفته است تجربه نمایند.

از طرفی ممکن است همین کاتترها به دیواره رگ‌ های خونی آسیب وارد کرده و مدت زمان زیادی مراقبت نیاز است تا رگ‌ های آسیب دیده بهبود پیدا کنند.

از دیگر عوارض بالن زدن قلب می‌ توان به حساسیت نسبت به ماده رنگی که به بدن تزریق میشود اشاره کرد، برخی از افراد نسبت به این ماده حالت آلژیک داشته و حتی ممکن است بر اثر این رنگ آسیب‌ های جزئی و محدودی به کلیه‌ ها وارد شود.

در مواردی مشاهده میشود که ضمن انجام بالن قلب افراد با آریتمی قلبی مواجه شده و ضربان نامنظم قلب ممکن است اختلالاتی جزئی در روند عمل به وجود آورد.

هرچند که تمامی آسیب‌ های گفته شده را می‌ توان تحت کنترل درآورد و پزشکان با مراقبت و حساسیت بیشتر می‌ توانند از این عوارض پیشگیری نمایند.

در موارد بسیار محدود شرایط جسمانی بیماران ایجاب می‌ کند که حین عمل پزشک فرایند پیوند بای پس عروق کرونری را نیز انجام دهد، البته چنین شرایطی بسیار نادر است و افراد محدودی ممکن است چنین روندی را تجربه کنند.

تفاوت بالون قلب یا فنرزدن قلب چیست؟

شاید تمامی افراد تفاوت بین بالن قلب و یا فنر زدن را ندانند، در این مطلب تفاوت اصلی آنها را برای شما بازگو خواهیم کرد تا با این روش‌ های درمانی بیشتر آشنا شوید.

زمانی که متخصصان انجام عمل بالن قلب را به بیماران توصیه می‌ کنند این فرایند را برای رفع انسداد رگ‌ ها مناسب می‌ دانند و با این روش می‌ توانند گرفتگی‌ ها را نیز برطرف نمایند.

اما استفاده از فنر برای عروق کرونری زمانی مناسب است که رسوباتی در دیواره رگ‌ ها قرار گرفته و متخصصان تنها راه باز کردن مسیر جریان خون را این فنرها می‌ دانند.

قرار گرفتن فنر در عروق باعث میشود تا گرفتگی‌ ها دیگر اثری نداشته و جریان خون بدون محدودیت انجام می‌ پذیرد.

متخصصان قلب در موارد زیادی بالن را گزینه مناسب‌ تری دانسته و سعی دارند تا هرگونه گرفتگی را به این واسطه برطرف کنند.

اما اگر متوجه شوند که وضعیت عروق به گونه‌ ای است که ممکن است در ادامه فرایند بالن زدن آسیب ببینند و یا پس از مدتی شرایط به حالت قبل بازگردد از فنر استفاده کرده که به عنوان جسمی خارجی برای همیشه در محدوده خاصی از عروق قرار گرفته و از انسداد مجدد و گرفتگی‌ های بیشتر جلوگیری خواهد کرد.

اصول مراقبت بعد از بالن قلب

اصول مراقبت بعد از بالن قلب
اصول مراقبت بعد از بالن قلب

مراقبت‌ های بعد از بالن قلب مسئله بسیار مهمی است که متخصصان تاکید فراوانی بر آن خواهند داشت، پزشکان معتقدند که بعد از انجام این فرایند به هیچ عنوان نباید تحرکات شدید داشته و از جابجایی اجسام سنگین خودداری نمایید.

بعد از عمل بالن قلب ۲۴ ساعت بعد می‌ توانید دوش گرفته و برنامه زندگی خود را با اصول خاص و بدون هرگونه فشار مضاعف بر بدن انجام دهید.

مصرف انواع مشروبات الکلی، دخانیات و مواد حاوی کافئین زیاد در این دوره ممنوع می‌ باشد.

متخصصان بر این باورند که بالن زدن قلب نشان دهنده داشتن یک زندگی ناسالم است و به افراد توصیه دارند که با انجام فعالیت‌ های ورزشی بیشتر و اصلاح سبک زندگی و داشتن رژیم غذایی سالم‌ تر از سلامت قلب و عروق خود محافظت نمایند.

اگر بعد از بالن قلب متخصصان دارویی را برای شما تجویز می‌ کنند باید در زمان مناسب و با دوز مشخص مصرف شود تا اثرگذاری مطلوبی بر سلامت قلب داشته باشد.

به طور معمول بعد از انجام بالن قلب پزشکان به افراد توصیه می‌ کنند که از زخم ایجاد شده در بدن به خوبی محافظت کرده تا مبادا با خونریزی و یا عفونت مواجه شوند.

ناگفته نماند که انجام فعالیت‌ های جنسی تا ۳ روز بعد از عمل ممنوع است و برای پیشگیری از مشکلات انعقادی بهتر است از داروهای تجویزی به ویژه آسپرین را استفاده کنید تا احتمال آسیب‌ های جانبی و حملات قلبی را به صفر برسانید.

هزینه بالن زدن قلب

زمانی که پزشکان انجام بالن قلب را برای بیماران الزامی می‌ دانند یکی از مسائلی که ذهن افراد را به خود مشغول می‌ کند میزان هزینه‌ هایی است که باید برای این فرایند درمانی پرداخت کنند.

هزینه‌ ای که برای بالن زدن قلب در نظر گرفته میشود به چند عامل مهم بستگی دارد، دستمزدی که متخصصان برای عمل دریافت می‌ کنند با یکدیگر متفاوت است و اگر شما بخواهید این عمل را در مراکز خصوص انجام دهید ممکن است هزینه‌ های بیشتری را برایتان در پی داشته باشد.

البته مسئله مهم و تعیین کننده برای هزینه بالن قلب میزان آسیبی است که در عروق وجود دارد، اگر متخصصان مجبور شوند که عروق بیشتری را پاکسازی کنند قطعاً هزینه عمل بیشتر شده و افراد باید بهای بیشتری را برای این فرایند درمانی در نظر بگیرند.

ناگفته نماند که شرکت‌ های بیمه بخش عمده‌ ای از هزینه‌ های درمان را پرداخت می‌ کنند و بابت این مسئله نگرانی وجود ندارد و می‌ توانید با پرداخت حداقل میزان هزینه‌ ها بهترین خدمات درمانی را از متخصصان برتر دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *