اکو قلب چیست؟

اکو قلب چیست؟


اکو قلب چیست؟

بیماری‌ های قلبی شایع ترین و مهمترین دلایل بروز مرگ‌ های ناگهانی در سراسر دنیا می‌ باشند.

متخصصان به واسطه سایر روش‌ های تشخیصی مانند اکو قلب سعی در بررسی بخش‌ های حساس این عضو داشته تا بتوانند هر چه سریع تر و دقیق‌ تر از آسیب‌ های مختلف و بیماری‌ های خطرناک جلوگیری نمایند.

اکو قلب و یا اکوکاردیوگرام فرایندی است که متخصصان به واسطه آن می‌ توانند عملکرد دریچه‌ های قلب را بررسی کرده تا متوجه شوند که آیا اختلالی در روند کار آنها وجود دارد یا خیر.

به طور معمول از اکو قلب برای شناسایی بیماری‌ های قلبی استفاده میشود و برای کنترل عملکرد دریچه‌ های قلب فرایندی مفید و کاربردی بوده که بدون اختلال نتیجه دقیق را به پزشک اعلام می‌ کند.

از طرف دیگر متخصصان از اکو قلب زمانی استفاده می‌ کنند که سایر فرایندهای درمانی و انواع جراحی انجام شده و برای آنکه بخواهند نتیجه عمل را مشاهده کنند از اکو قلب استفاده خواهند کرد.

اکو قلب روشی بسیار کم تهاجم و آسان است که هیچ گونه خطری برای سلامت افراد به ویژه قلب نخواهد داشت و یکی از روش‌ های تشخیصی بسیار کاربردی و پرطرفدار در سراسر دنیا شناخته میشود.

اکو قلب هم پیش از فرایندهای درمانی و هم پس از آن مورد استفاده قرار می‌ گیرد، با این حال این روش فرایندی موثر و بدون خطا برای بررسی دریچه‌ های قلب است و اگر اختلالی هر چند کوچک و جزئی در این عضو وجود داشته باشد به واسطه اکوی قلب مشخص خواهد شد.

چرا اکوکاردیوگرافی انجام می‌ شود؟

چرا اکوکاردیوگرافی انجام می‌ شود؟
چرا اکوکاردیوگرافی انجام می‌ شود؟

اگر با علائم اولیه آسیب‌ های قلبی به پزشک مراجعه کنید متخصصان اکوکاردیوگرافی را برای شما الزامی دانسته تا به واسطه این روش تشخیصی بتوانند عملکرد قلب را بررسی نمایند.

انجام اکو قلب زمانی ضروری میشود که متخصصان بخواهند بیماری‌ های قلبی که احتمالاً سلامت شما را به خطر انداخته شناسایی کنند.

به واسطه اکو قلب متخصصان می‌ توانند هرگونه بیماری در بخش دریچه‌ های قلب را بررسی کرده و در صورت نیاز فرایندهای درمانی و انواع جراحی را انجام خواهند داد.

هرگونه خطا و آسیب در عملکرد دریچه‌ های قلب باعث میشود تا خونرسانی به قلب و سایر اعضای بدن با اختلال مواجه شده و خطرات بسیار جدی مانند سکته‌ های قلبی و مغزی دور انتظار نخواهد بود، در چنین موقعیتی متخصصان اکو قلب را بهترین روش تشخیصی دانسته و می‌ توانند با جزئیات بسیار زیاد بخش‌ های مختلف قلب به ویژه دریچه‌ ها را بررسی نمایند.

یکی از مهمترین دلایلی که پزشکان برای بررسی قلب اکوکاردیوگرافی را انجام می‌ دهند این است که این فرایند به واسطه امواج صوتی انجام شده و هیچگونه خطر و ضرری برای سلامت قلب به همراه نخواهد داشت.

از طرفی دیگر دقت این فرایند آنقدر زیاد است که متخصصان با توجه به نتیجه آزمایش خیلی قاطع و بدون تردید می‌ توانند فرایندهای درمانی را آغاز کنند.

مراحل اکو کاردیوگرافی

اکو قلب یکی از روش‌ های تشخیصی بسیار دقیق است که متخصصان با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا می‌ توانند تصاویری زنده را از عملکرد قلب مشاهده نمایند.

برای انجام اکوای قلب شما باید بر روی تختی که برایتان در نظر گرفته شده دراز بکشید و نیاز است که هرگونه پوشش و البسه را از ناحیه سینه برداشته و اجازه دهید که گیرنده‌ های مخصوص را در نواحی مختلف قلب قرار دهند.

پس از آن متخصصان می‌ توانند عملکرد قلب را بررسی کرده و متوجه خواهند شد که آیا اختلالی در وضعیت قلب و بخش‌ های مختلف آن وجود دارد یا خیر.

برای انجام اکوکاردیوگرافی نیاز به مراقبت خاصی پیش از این عمل نخواهد بود و تنها کافی است که حدوداً ۲ الی ۳ ساعت پیش از اکو قلب از مواد خوراکی سنگین استفاده نکرده تا مبادا در حین اکو با حالت تهوع و یا مشکلات دیگر مواجه شوید.

متخصصان برای اینکه بتوانند تصاویر بسیار دقیقی را از قلب تهیه کنند با استفاده از ژل مخصوص سونوگرافی سطح پوست را پوشش داده و به واسطه دستگاه اکو سعی دارند تا بخش‌ های مختلف قفسه سینه به ویژه قلب را بررسی نمایند، در چنین فرایندی متخصص عملکرد دریچه‌ های قلب را مشاهده کرده و وضعیت عضلات را بررسی خواهند کرد.

اکوی قلب چه چیزی را نشان میدهد؟

اکوی قلب چه چیزی را نشان میدهد؟
اکوی قلب چه چیزی را نشان میدهد؟

اکو قلب یکی از روش‌ های تشخیصی بسیار دقیق است که متخصصان قلب به واسطه این فرایند می‌ توانند تشخیص خود را به طور دقیق و بدون خطا اعلام کنند، اما مهم این است که بدانید اکو قلب چه چیزی را نشان می‌ دهد و آیا برای بررسی تمام آسیب‌ های قلبی مناسب است یا خیر.

متخصصان به واسطه اکوکاردیوگرافی سعی دارند تا هرگونه بیماری‌ های قلبی و عروقی را تشخیص دهند، انواع بیماری‌ ها مانند کریومیوپاتی انقباضی، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و دیگر بیماری‌ ها به این واسطه مشخص خواهند شد.

با این حال اگر متوجه میشوید که هنگام نفس کشیدن با درد قفسه سینه مواجه هستید و یا علاوه بر کمبود اکسیژن تپش قلب شدید و یا سایر علائم بیماری‌ های قلبی را تجربه می‌ کنید بهتر است که به پزشک مراجعه کرده تا متخصصان به واسطه اکو بررسی کنند که آیا خطری سلامت شما را تهدید می‌ کند یا خیر.

اگر متخصصان بخواهند به صورت تخصصی دریچه‌ های قلب را بررسی کنند از اکو استفاده می‌ کنند، البته اکو قلب نه تنها برای بررسی دریچه‌ ها بلکه برای بخش‌ های مختلف قلب کاربرد خواهد داشت و متخصصان می‌ توانند عملکرد ماهیچه‌ ها، دهلیزها و تمامی حفره‌ های درون قلب را بررسی کنند.

انواع آزمایش اکوکاردیوگرافی

با بیان ساده می‌ توان گفت که اکوکاردیوگرافی به چند نوع آزمایش تقسیم بندی میشود، نوع اول آن اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک نامیده میشود.

در این فرایند متخصصان به واسطه ژل سعی دارند تا دستگاه را به راحتی بر روی پوست غلطانده تا بتوانند بخش‌ های مختلف قفسه سینه و قلب را بررسی کنند در این روش با استفاده از پژواکی که از طریق امواج صوتی به قلب ارسال میشود پزشک می تواند تصاویر متحرک را بر روی مانیتور مشاهده کند.

نوع دیگر اکوکاردیوگرافی از طریق مری انجام میشود در این شرایط متخصصان ابتدا گلو را بی‌ حس کرده و یک لوله کاملاً منعطف را از قسمت مری به سمت قلب هدایت می‌ کنند.

در این روش هم امواج صوتی به صورت پژواک بر مانیتور کامپیوتر تصاویری متحرک را نشان خواهد داد و متخصصان می‌ توانند قلب را خیلی دقیق بررسی کنند.

اکوکاردیوگرافی دالپر نیز فرایندی بسیار موثر و کاربردی می‌ باشد به گونه‌ ای که متخصصان امواج صوتی را از طریق سلول‌ های خونی در عروق به حرکت درآورده و متخصصان با این شرایط می‌ توانند سرعت و جهش خون را در قلب مورد ارزیابی قرار دهند.

اگر متخصصان بخواهند ضمن بررسی سلامت قلب جریان خون و فشار خونی که در شریان‌ ها وجود دارد را بررسی کنند از اکوکاردیوگرافی دالپر استفاده می‌ کنند.

اکوکاریوگرافی استرسی و اکوکاردیوگرافی درون قلب نیز هر کدام از روش‌ های موثر برای بررسی سلامت قلب هستند.

البته اکوی دو بعدی و حتی اکو جنینی نیز در شرایط مختلف مورد استفاده قرار گرفته و با اطلاعات دقیقی که به دست می‌ آید متخصصان می‌ توانند روند درمان را به درستی و بدون خطا آغاز نمایند.

در حین آزمایش اکو چه اتفاقی رخ می دهد؟

در حین آزمایش اکو چه اتفاقی رخ می دهد؟
در حین آزمایش اکو چه اتفاقی رخ می دهد؟

هنگام انجام اکو قلب شما باید بر روی یک میز قرار گرفته و تکنسین چندین گیرنده و الکترودهای کوچک را بر روی قفسه سینه شما نصب می‌ کند، آنها به شما آموزش خواهند داد که چگونه و باید در چه پوزیشنی قرار بگیرید تا عملکرد درست دستگاه اطلاعات دقیقی از وضعیت قلب در اختیار پزشک قرار دهد.

متخصصان نهایت دقت خود را به کار گرفته تا بتوانند بخش‌ های مختلف قلب را با جزئیات کامل بررسی کنند.

پزشکان تمامی علائمی که از آسیب‌ های قلبی اعلام می‌ کنید را مورد بررسی قرار داده و به این واسطه تشخیص خواهند داد که باید ضمن انجام اکو کدام بخش ها را بیشتر و دقیق تر بررسی کنند.

تنها فعالیتی که ضمن انجام اکو باید انجام دهید این است که آرامش خود را حفظ کرده و در موقعیت‌ هایی که پزشک به شما اعلام می‌ کند قرار بگیرید و حتی اگر نیاز باشد نحوه دم و بازدم را به شما یادآور شده تا بتوانید به عملکرد بهتر پزشک کمک کنید.

در طول اکوکاردیوگرافی چه باید انجام داد؟

برای انجام اکوکاردیوگرافی نیازی به داشتن مراقبت‌ های قبل از عمل نخواهید داشت و زمانی که به پزشک مراجعه می‌ کنید متخصصان شرایط را برای انجام اکو آماده کرده و به شما یادآور میشوند که باید در حالتی کاملاً آرام قرار بگیرید.

پس از خوابیدن بر روی تخت مخصوص و نصب الکترودها بر روی قفسه سینه متخصصان نحوه دم و بازدم را به شما گفته تا بتوانند تصاویر دقیق‌ تری از قلب را مشاهده کنند. ب

هتر است که ضمن انجام اکوکاردیوگرافی از هرگونه تحرک و فعالیت اضافه پرهیز کرده و در طول اکو نباید با اطرافیان خود صحبت کنید مگر آنکه متخصصان از حالاتی که قبلاً تجربه کرده‌ اید سوالاتی را از شما بپرسند.

مدت زمان انجام اکوکاردیوگرافی بسیار کوتاه است و اگر با پزشک همکاری کنید نهایتاً طی چند دقیقه تصویربرداری از قلب انجام شده و بدون هرگونه آسیب و عارضه می‌ توانید سلامت قلب را بررسی نمایید.

پزشک ممکن است اکوکاردیوگرافی را برای موارد زیر پیشنهاد کند:

در چند موقعیت حساس متخصصان قلب انجام اکوکاردیوگرافی را الزامی می‌ دانند و باید حتماً تحت نظر متخصصان انجام پذیرد.

اگر بعد از انجام جراحی و یا داشتن شرایط خاص پزشک تشخیص دهد که ممکن است لخته خون در قلب وجود داشته باشد با استفاده از اکوکاردیوگرافی دقیق‌ تر بررسی خواهند کرد تا هرگز خطری سلامت قلب را تهدید نکند.

از طرف دیگر اگر با وجود علائمی که به پزشک اعلام می‌ کنید متخصصان به وجود مایع در کیسه اطراف قلب مشکوک شوند با انجام اکو قلب می‌ توانند وضعیت این عضو حساس را خیلی دقیق‌ تر بررسی کنند.

برخی از علائم و آسیب‌ هایی که در ناحیه قلب تجربه می‌ کنید از نشانه‌ های مشکلات آئورت و یا مشکل در عملکرد و پمپاژ خون است.

اگر پزشک چنین تشخیصی بدهد با انجام اکوکاردیوگرافی سعی دارند وضعیت قلب را بررسی کرده تا اگر وجود چنین مشکلاتی تایید شد فرایندهای درمانی را در پیش بگیرند.

به طور معمول متخصصان بسیاری از آسیب‌ های قلبی را نشات گرفته از دریچه‌ های قلبی می‌ دانند اگر این دریچه‌ های حساس با مشکل مواجه شوند سلامت قلب به طور جدی به خطر می‌ افتد.

با این حال در قدم اول متخصصان برای بررسی قلب از دریچه‌ ها شروع می‌ کنند و برای چنین فرایندی به اکوکاردیوگرافی نیاز است.

خطرات اکوکاردیوگرافی

خطرات اکوکاردیوگرافی
خطرات اکوکاردیوگرافی

اگر فرایند اکوکاردیوگرافی به درستی و تحت نظر متخصصان انجام شود هرگز خطری سلامت افراد را تهدید نخواهد کرد.

اما در مواردی ممکن است ضمن انجام اکوکاردیوگرافی افراد حالتی مانند افزایش ضربان قلب را به صورت ناگهانی تجربه کنند که البته کاملاً موقتی است اما اگر این شرایط ادامه پیدا کند و تحت کنترل در نیاید ممکن است موجب حملات قلبی شده و سلامت فرد به طور جدی به خطر می‌ افتد.

ناگفته نماند که اگر اکو از طریق مری انجام شود عوارضی مانند درد گلو پس از عمل نیز ممکن است موجب آسیب و حال نامساعد بیمار شود با این حال اکو از طریق مری ممکن است آسیبی به گلو و مجاری اطراف آن وارد کرده و گاهاً خونریزی محدودی را نیز در پی خواهد داشت.

در برخی از مواقع ضمن انجام اکوکاردیوگرافی ممکن است افراد با مشکلات تنفسی مواجه شوند در چنین شرایطی متخصصان در صورت نیاز از داروهای آرامبخش استفاده کرده تا بتوانند وضعیت بیمار را به حالت ثابت برسانند.

نتایج و جواب آزمایش اکوکاردیوگرافی

پس از انجام اکوکاردیوگرافی متخصصان نتیجه این آزمایش را در اختیار شما قرار داده و در این نتیجه مشخص خواهد شد که اندازه و فرم اصلی قلب به چه شکل است و نحوه حرکت و میزان جابجایی خون در هنگام پمپاژ نیز در این نتیجه درج خواهد شد.

لازم به ذکر است که در نتیجه و جواب آزمایش اکو قدرت پمپاژ خون کاملاً ثبت شده و اگر نارسایی در دریچه‌ ها وجود داشته باشد به طور واضح مشخص خواهد شد.

همچنین اگر نشت خون به عقب و یا باریک‌ تر شدن دریچه‌ ها در قلب رخ دهد به واسطه اکوکاردیوگرافی مشخص میشود و با جزئیات کامل در نتیجه آن ثبت خواهد شد.

همواره توجه داشته باشید که در نتیجه آزمایش اکوکاردیوگرافی وجود هرگونه تومور و یا عفونت به طور دقیق مشخص شده و حتی میزان و حجم آسیب‌ ها نیز تعیین خواهد شد.

زمانی که متخصصان پس از مطالعه نتایج آزمایش و اکو وضعیت را غیر طبیعی بدانند و یا لخته‌ های خون در حفره‌ ها مشاهده شود به دنبال روش های درمانی خواهند بود و در صورت تایید چنین آسیب‌ هایی دقیق‌ تر می‌ توانند درمان های تخصصی را انجام دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *