آنژیوگرافی و هزینه های آن

آنژیوگرافی و هزینه های آن


آنژیوگرافی قلب چیست؟

برخی از اعضای بدن مانند قلب عضوی حساس و کلیدی به شمار آمده و عملکرد سایر اعضا به طور مستقیم با این عضو در ارتباط خواهد بود.

یکی از روش‌ های موثر برای تشخیص و درمان بیماری‌ های قلبی آنژیوگرافی می‌ باشد و متخصصان برای بررسی عروق کرونری و بررسی هرگونه گرفتگی و یا تنگی عروق از این روش استفاده می‌ کنند.

عروق کرونری رگ‌ هایی هستند که به قلب ختم شده و وظیفه اکسیژن رسانی به قلب را بر عهده دارند اگر این عروق دچار گرفتگی شوند اختلالات زیادی در بدن رخ داده و حتی می‌ تواند خطر مرگ را برای فرد به همراه آورد.

پزشکان برای بررسی و پیشگیری از چنین آسیب‌ های مخربی از روشی به نام آنژیوگرافی استفاده کرده و با عملکرد بسیار دقیق و تخصصی که دارند می‌ توانند سایر آسیب‌ ها را خیلی سریع و بدون اختلال شناسایی و درمان کنند.

فرایند انجام آنژیوگرافی کاملا تخصصی و البته آسان است و متخصصان می‌ توانند با تبحر و تجربه بسیار زیاد و با استفاده از دستگاه‌ های کاربردی و البته نوین این فرایند را انجام داده تا بتوانند از سلامت بیماران خود محافظت نمایند.

آنژیوگرافی قلب روشی بسیار مطمئن و کاربردی است و هیچ نوع فرایند درمانی دیگری را نمی‌ توان جایگزین آن کرد.

متخصصان با مهارت بسیار زیاد آنژیوگرافی را انجام داده و بدون هرگونه آسیب احتمالی به قلب می‌ توانند تشخیص خود را به صورت قطعی اعلام نمایند.

آنژیوگرافی چگونه انجام می شود؟

آنژیوگرافی چگونه انجام می شود؟
آنژیوگرافی چگونه انجام می شود؟

پس از آنکه متخصصان شرایط را برای انجام آنژیوگرافی فراهم کردند فرد بیمار موظف است که خود را برای انتقال به اتاق عمل آماده کند.

بیمار باید بر روی یک تخت مخصوص دراز کشیده و مانیتورهای موجود در اتاق عمل وضعیت قلب و ضربان آن را به طور دقیق به پزشک نشان می دهند، تا در صورت کاهش و یا افزایش چشمگیر ضربان قلب متخصصان بتوانند آسیب پیش آمده را تحت کنترل درآورند.

برای انجام آنژیوگرافی از عروق اصلی استفاده میشود و متخصصان معمولاً مچ دست و یا کشاله ران را برای آنژیوگرافی انتخاب می‌ کنند.

پس از آن به واسطه ماده ضدعفونی کننده محل برش کاملاً پاکسازی شده و پارچه استریل در این بخش قرار داده میشود، کمی بی‌ حسی در اطراف محل برش دست یا پا تزریق میشود و پزشکان پس از ایجاد برش کاتتر کوچکی را از طریق پوست وارد رگ‌ های خونی می‌ کنند.

پس از آن متخصصان با تاباندن اشعه ایکس سعی دارند که تمامی بخش‌ های مختلف قلب و حتی حفره‌ های پنهان را بررسی کرده تا اگر آسیبی در این قسمت‌ ها وجود دارد به حضور آن پی ببرند.

نکته بسیار مهم و البته جالب در روند آنژیوگرافی این است زمانی که کاتتر به بخش مورد نظر در قلب می‌ رسد مقدار کمی از رنگ‌ های حساس به اشعه ایکس را به محل مورد نظر تزریق کرده و به واسطه اشعه ای که به قلب تابیده میشود پزشک تمامی بخش‌ ها را با جزئیات بسیار زیاد و با حساسیت بالا بررسی خواهد کرد.

روش انجام آنژیوگرافی

پزشکان و متخصصان قلب برای انجام آنژیوگرافی از روش‌ های نوین استفاده می‌ کنند و با توجه به وضعیت بیمار سعی دارند این عمل را به گونه‌ ای انجام دهند که با کمترین میزان عوارض بهترین و دقیق‌ ترین نتیجه را دریافت کنند.

انتخاب روش مناسب برای انجام آنژیوگرافی بر عهده پزشک است وضعیت بیمار تعیین می‌ کند که آنژیوگرافی از طریق پا انجام شود یا از طریق دست، در هر صورت عملکرد پزشک یکسان است و نتیجه دریافتی کاملاً مشابه با یکدیگر می‌ باشد.

اما اینکه متخصصان برای ارزیابی و بررسی قلب چه روشی را انتخاب کنند بستگی به وضعیت بیمار داشته و متخصصان قطعاً روشی را انتخاب می‌ کنند که بتوانند با کمترین میزان خطر نتیجه مطلوب را به دست آورند.

برای انجام آنژیوگرافی نیاز است که بیماران یک روز قبل از عمل در مراکز درمانی بستری شده تا تحت مراقبت قرار بگیرند.

آنژیوگرافی در اتاق عمل‌ هایی انجام میشود که دارای تجهیزات پیشرفته است و متخصصان خیلی سریع و دقیق می‌ توانند این فرایند را انجام داده تا بتوانند به درستی و پیش از آنکه دیر شود از سلامت بیماران محافظت نمایند.

آنژیوگرافی قلب چقدر طول میکشد؟

آنژیوگرافی قلب چقدر طول میکشد؟
آنژیوگرافی قلب چقدر طول میکشد؟

زمانی که متخصصان برای بررسی قلب از آنژیوگرافی استفاده می‌ کنند ممکن است این مسئله برای بیماران وجود داشته باشد که چه مدت زمان باید در مراکز درمانی حضور داشته باشند.

به طور کلی متخصصان فرایند انجام آنژیوگرافی را حدوداً ۴۰ دقیقه تخمین زده و اگر در حین عمل آسیبی برای بیمار رخ ندهد در همین مدت زمان فرایند عمل به طور کامل انجام می‌ پذیرد.

اما مسئله‌ ای که وجود دارد این است که اگر در حین انجام آنژیوگرافی پزشک متوجه شود که گرفتگی عروق بیش از حد پیش بینی شده است مجبور میشوند تا عمل را ادامه داده تا فرایند پاکسازی و بازگشایی عروق را به طور کامل انجام دهند.

در چنین شرایطی حتی ممکن است زمان عمل کمی طولانی‌ تر شود اما توجه داشته باشید که حتی اگر عمل برای مدت طولانی ادامه پیدا کند خطری برای سلامت افراد نداشته و متخصصان می‌ توانند این عمل را با سهولت به نتیجه مناسب برسانند.

مدت زمان گفته شده تنها برای زمانی است که بیمار تحت عمل قرار می‌ گیرد اینکه متخصصان فرد را برای مدت بیشتری در بیمارستان بستری نگه دارند بستگی به وضعیت و نوع بیماری شخص خواهد داشت.

در هر صورت آنژیوگرافی فرایندی بسیار کاربردی است که در مدت زمان بسیار محدود انجام می‌ پذیرد.

موارد استفاده از آنژیوگرافی

آسیب‌ های قلبی می‌ تواند مشکلات بسیار زیادی را در بدن به وجود آورده و حتی در مواردی بی‌ توجه به این بیماری‌ ها می‌ تواند خطر مرگ را نیز در پی داشته باشد.

امروز متخصصان و پزشکان اگر نتوانند با سایر روش‌ های تشخیصی وضعیت قلب را بررسی کنند از فعالیت‌ های تخصصی‌ تر مانند آنژیوگرافی استفاده می‌ کنند.

بسیاری از آسیب‌ ها و بیماری‌ های قلبی در ابتدا با تنگی نفس، تیر کشیدن ناحیه قلب و درد قفسه سینه آغاز میشوند.

اگر در چنین مواردی بیماران به پزشک مراجعه کنند متخصصان با توجه به وضعیت و علائم بیمار از روش‌ های تشخیصی استفاده می‌ کنند که از پرکاربردترین آنها می‌ توان به آنژیوگرافی اشاره کرد.

یکی از روش‌ های مطمئن و البته ایمن برای پاکسازی عروق منتهی به قلب آنژیوگرافی می‌ باشد که البته پزشکان در مواردی برای بررسی سایر عروق نیز از این روش استفاده می‌ کنند، با این حال موارد استفاده از آنژیوگرافی بسیار زیاد است و نقش کلیدی در روند تشخیص بیماری‌ های خطرناک و جدی ایفا می‌ کند.

آنژیوگرافی قلب از طریق دست

با مطالعه مقالات مختلف در مورد آنژیوگرافی قلب متوجه خواهید شد که این فرایند از طریق دست و یا کشاله را انجام میشود، اینکه پزشکان کدام بخش را برای انتقال کاتتر به قلب انتخاب کنند بستگی به وضعیت بیمار خواهد داشت.

با این حال فرقی نمی کند که متخصصان برای انجام آنژیوگرافی قلب کاتتر را از طریق دست و یا کشاله ران به قلب ارسال کنند در هر دو حالت یک فرایند انجام میشود و متخصصان هدف اصلی خود را که بررسی عروق کرونری است انجام خواهند داد.

اما تنها تفاوت در این است که اگر پزشک برای انجام آنژیوگرافی قلب از دست بیمار استفاده کنند ممکن است درد و یا کبودی تا دو هفته برای فرد باقی بماند.

البته این کبودی‌ ها طی ۱۰ الی ۱۴ روز به طور کامل برطرف شده و بهبود زخم دست کمی سریع‌ تر اتفاق می‌ افتد.

به همین دلیل است افرادی که آنژیوگرافی را از طریق دست انجام می‌ دهند خیلی زودتر مرخص شده و نیازی نیست که برای روزهای متوالی در مراکز درمانی بستری بمانند.

حساسیت بیشتر پوست دست باعث می‌ شود تا بهبودی کامل جای زخم کمی درد در این ناحیه برای بیمار باقی بماند که قطعاً در طی چند روز به طور کامل برطرف خواهد شد.

آنژیوگرافی قلب از طریق پا

آنژیوگرافی قلب از طریق پا
آنژیوگرافی قلب از طریق پا

همانطور که می‌ دانید آنژیوگرافی قلب از طریق پا و در قسمت کشاله ران نیز انجام میشود، عروقی که در این قسمت قرار دارند به طور مستقیم به قلب متصل شده و پزشک می‌ تواند تمامی رگ‌ های کرونری قلب را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.

اما مسئله این است که پس از انجام آنژیوگرافی قلب از طریق پا فرد موظف است که برای ساعاتی در بیمارستان حضور داشته و شرایط را برای مراقبت از زخم خود فراهم سازند.

ضمن انجام آنژیوگرافی هیچ گونه آسیب و حتی دردی را در ناحیه قلب تجربه نخواهید کرد.

اما زخمی که در کشاله ران برای انجام عمل ایجاد میشود نیاز به مراقبت بیشتری داشته و با تشخیص پزشک شاید فرد بخواهد که برای ۲۴ ساعت و یا یک شبانه روز کامل در مراکز درمانی بستری بماند.

با این حال پزشک تشخیص می‌ دهد که آنژیوگرافی با چه روشی انجام شود و بر اساس وضعیت بیمار پزشکان آنژیوگرافی را از طریق پا انجام داده و نهایتاً دوره نقاهت بیشتری را سپری می‌ کنند.

عوارض آنژیوگرافی

برخی از روش‌ های تشخیصی و درمانی ممکن است عوارضی را برای بدن به همراه داشته باشند که اغلب کوتاه مدت بوده و به مرور زمان برطرف خواهند شد.

آنژیوگرافی هم یکی از روش‌ های تشخیصی و درمانی به شمار می‌ آید که در مواردی عوارضی کوتاه مدت را برای بیماران به همراه خواهد داشت.

گاهاً پیش می‌ آید که بعد از انجام آنژیوگرافی افراد نوسانی را در فشار خون تجربه کرده که به دنبال آن ناهماهنگی در نبض و یا تنفس نیز اتفاق خواهد افتاد.

بعد از انجام آنژیوگرافی ممکن است با توجه به وضعیت بیمار پزشک تشخیص دهد که برای مدت کوتاهی مایعات داخل وریدی باید برای آنها در نظر گرفته شود.

از طرف دیگر بعد از انجام آنژیوگرافی پزشک نشستن و برخاستن را تا مدت زمان مشخصی جایز ندانسته و باید به صورت پیوسته ۴ الی ۶ ساعت بعد از عمل استراحت کنید.

اگر متخصصان آنژیوگرافی را برای حفظ سلامت قلب الزامی بدانند به احتمال خیلی زیاد بعد از انجام آن به شما توصیه و تاکید دارند که حتماً رژیم غذایی با کلسترول و کالری محدودتری را برای خود در نظر بگیرید.

زیرا زمانی که آنژیوگرافی انجام میشود بیماران موظفند که با حساسیت و دقت بالاتری از سلامت قلب محافظت کنند و قطعاً مصرف انواع غذاهای پرکالری و چرب برایشان مناسب نخواهد بود.

خطرات آنژیوگرافی قلب

خطرات آنژیوگرافی قلب
خطرات آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی یکی از روش‌ های درمانی است که علاوه بر عملکرد بسیار خوب و کمک به تشخیص پزشک هیچ گونه خطری برای سلامتی ندارد، اما در مواردی مشاهده شده که برخی از بیماران به ماده حاجبی که به عروق تزریق میشود حساسیت نشان داده و در مواردی حتی منجر به ایست قلبی شده است.

با این حال بهتر است که پیش از انجام آنژیوگرافی قلب اگر به مواد خاصی حساسیت دارید حتماً با پزشک خود در میان گذاشته تا هرگز چنین خطراتی را تجربه نکنید.

یکی دیگر از آسیب‌ ها و خطراتی که ممکن است بعد از آنژیوگرافی اتفاق بیفتد پارگی و باز شدن زخمی است که در مچ دست و یا کشاله ران ایجاد می کنند.

توجه داشته باشید که اگر به درستی از محل زخم محافظت نکنید و با نشستن و برخاستن‌ های زود هنگام سعی در انجام فعالیت‌ های شخصی خود داشته باشید قطعاً خونریزی‌ و عفونت زخم دور از انتظار نیست و می‌ تواند آسیب‌ های زیادی را نیز به همراه آورد.

هزینه آنژیوگرافی قلب

یکی از مهمترین مسائلی که پیش از انجام فرایندهای درمانی برای بیماران مطرح است میزان هزینه‌ ای است که باید پرداخت کنند.

آنژیوگرافی قلب یکی از روش‌ های تشخیصی و درمانی کاملاً نوین است که با هزینه بسیار محدود می‌ توانید در مراکز درمانی انجام دهید.

اما اینکه چه مقدار هزینه برای بیماران به همراه آورد مبلغی مشخص و معین نبوده و بستگی به وضعیت بیمار دارد.

همه ساله هزینه‌ ای مصوب برای فرایندهای درمانی در نظر گرفته میشود که البته این هزینه‌ ها با توجه به وضعیت بیمار و فرایندی که پزشک انجام می‌ دهد قابل تغییر است.

به عنوان مثال اگر در روند آنژیوگرافی تعداد عروقی که مسدود هستند زیاد باشد پزشک باید فرایندهای بیشتری انجام داده و به دنبال آن ممکن است هزینه‌ ها کمی افزایش پیدا کند.

با این حال بهتر است که پیش از انجام آنژیوگرافی با پزشک خود صحبت کرده تا قبل از عمل بتوانید هزینه‌ های درمانی را تامین نمایید.

البته بخش زیادی از هزینه‌ های درمانی توسط شرکت‌ های بیمه به مراکز درمانی و بیمارستان‌ ها پرداخت میشود.

هزینه آنژیوگرافی کاملاً معقول و قابل پرداخت است و اگر نیاز است که این روش درمانی را انجام دهید نباید نگرانی بابت هزینه‌ های آن داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *