آنژیوپلاستی و هزینه های آن

آنژیوپلاستی و هزینه های آن


رگ نگاری یا آنژیوگرافی

یکی از روش‌ های تشخیصی و البته کاربردی برای بررسی قلب و سایر عروق اصلی آنژیوگرافی می‌ باشد که متخصصان قلب بر اساس این روند می‌ توانند آسیب‌ ها و مشکلات آشکار و پنهان را نیز بررسی نمایند.

برای انجام آنژیوگرافی لازم است که متخصصان ماده‌ ای به نام حاجب را به عروق تزریق کرده تا بتوانند با فرایند رگ نگاری بخش‌ های مختلف را با دقت و وضوح کامل بررسی و مشاهده نمایند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که به واسطه انجام آنژیوگرافی پزشکان می‌ توانند هرگونه گرفتگی و یا تنگی در عروق اصلی بدن و رگ‌ ها را بررسی کرده و با این شرایط میزان خونرسانی و اکسیژن رسانی به بخش‌ های مختلف را مورد ارزیابی قرار می‌ دهند.

برای انجام آنژیوگرافی متخصصان با استفاده از اشعه ایکس سعی دارند که عروق کرونری بدن را بررسی کرده و اگر گرفتگی و آسیبی در آنها وجود داشته باشد به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

ناگفته نماند که آنژیوگرافی فرایندی کاربردی و پرتهاجم است که معمولاً در موارد خاص و شرایط ضروری استفاده می‌ گردد.

اگر عروق و رگ‌ های بدن با گرفتگی و یا پارگی مواجه شوند آسیب‌ های بسیار زیاد و جبران ناپذیر را به همراه خواهد داشت.

با این حال متخصصین قلب با انجام آنژیوگرافی سعی در بررسی چنین آسیب‌ هایی داشته و خیلی دقیق و کاربردی می‌ توانند هرگونه مشکلات پیش آمده در عروق کرونری را به واسطه آنژیوگرافی درمان کنند.

مراحل انجام انژیوپلاستی

مراحل انجام انژیوپلاستی
مراحل انجام انژیوپلاستی

زمانی که متخصصان انجام آنژیوپلاستی را الزامی می‌ دانند قطعاً بیماران سعی دارند تا روش انجام آن را مرور کرده تا مطلع شوند که چه نوع فرآیندی جهت بررسی سلامت آنها انجام می‌پذیرد.

برای انجام آنژیوپلاستی پزشک باید به شریان‌ های اصلی دسترسی داشته باشد که برای برخی از افراد شریان کشاله ران و برای برخی دیگر از عروق اصلی مچ دست استفاده میشود.

پس از برش متخصصان لوله‌ های بسیار باریک و البته تو خالی را که به آنها کاتتر گفته میشود را به سمت قلب هدایت کرده و سعی دارند تا بخش‌ های مختلف بدن را با جزئیات کامل مورد بررسی قرار دهند.

پیش از آنکه متخصصان آنژیوپلاستی را آغاز کنند با تزریق ماده حاجب سعی دارند تا تمامی بخش‌ ها و حفره‌ های پنهان و آشکار قلب را بررسی کرده و تزریق این ماده در طول آنژیوپلاستی الزامی می‌ باشد.

زیرا با وجود ماده حاجب و تاباندن اشعه ایکس تمامی حفره‌ ها در بخش‌ های مختلف قلب نمایان شده و به این واسطه بررسی آسیب‌ ها برای پزشک آسان‌ تر خواهد شد.

فرایند انجام آنژیوپلاستی طی مدت بسیار کوتاهی انجام میشود اما اگر پزشک لازم بداند که بررسی‌ های بیشتری انجام پذیرد ممکن است مدت زمان انجام عمل کمی طولانی شود.

با این حال تمامی بیماران قلبی به آنژیوپلاستی احتیاج پیدا می‌ کنند و به عنوان روش تشخیصی و درمانی بسیار دقیق و کاربردی شناخته شده است.

انواع روش های آنژیوپلاستی قلب

انواع روش های آنژیوپلاستی قلب
انواع روش های آنژیوپلاستی قلب

زمانی که صحبت از آنژیوپلاستی میشود قطعاً واجدین شرایط برای انجام این روش تشخیصی سعی دارند تا اطلاعات خود را تکمیل کرده تا بدانند که قرار است چه روش درمانی برای آنها انجام شود.

لازم است بدانید که آنژیوپلاستی به دو روش اورژانسی و غیر اورژانسی انجام میشود، روش غیر اورژانسی معمولاً برای کسانی است که تنها مشکوک به گرفتگی عروق کرونری هستند که عمل آنها طبق برنامه‌ ریزی‌ های قبلی انجام شده و پزشک محدوده گرفتگی عروق را تا حدودی از پیش تعیین می‌ کند.

اما اگر آنژیوپلاستی به صورت اورژانسی انجام شود معمولا تا یک ساعت اول پس از مراجعه به بیمارستان چنین فرایندی برای بیماران انجام خواهد شد.

معمولا آنژیوپلاستی اورژانسی برای کسانی که دچار حملات قلبی شده‌ اند انجام شده و پزشک سعی دارد که بدون فوت وقت خیلی سریع گرفتگی را در بخش‌ های مختلف قلب بررسی نماید.

برای آنژیوپلاستی پزشک سعی دارد تا از عروق اصلی که در کشاله ران و یا مچ دست قرار دارد فرایند آنژیوپلاستی را انجام دهد.

انتخاب روش تنها بستگی به وضعیت بیمار داشته و متخصصان قطعاً بهترین روش را برای آنژیوپلاستی انتخاب می‌ کنند تا بتوانند بهترین و دقیق‌ ترین نتیجه را ضمن کمترین میزان آسیب به دست آورند‌.

چگونه خودمون رو برای آنژیوپلاستی آماده کنیم؟

اگر متخصصان آنژیوپلاستی را برای بررسی سلامت قلب الزامی بدانند به تمامی مراجعین و بیماران اعلام می‌ کنند که پیش از انجام آنژیوپلاستی باید چه شرایطی را رعایت کنند تا بتوانند بهترین نتیجه را کسب نمایند.

قبل از انجام آنژیوپلاستی بهتر است که وضعیت جسمانی خود را با پزشک در میان گذاشته و البته هر نوع داروی مصرفی را نیز به آنها اطلاع دهید.

از مهمترین آمادگی‌ های قبل از آنژیوپلاستی این است که تحت نظر متخصص قرار گرفته و بهتر است که حدوداً ۸ الی ۱۲ ساعت پیش از آنژیوپلاستی از هیچ نوع ماده خوراکی آشامیدنی استفاده نکنید.

هر نکته‌ ای که می‌ دانید ممکن است برای پزشک مهم باشد بهتر است پیش از عمل به آنها یادآور شده و علاوه بر داروهای مصرفی هرگونه بیماری‌ های زمینه‌ ای را نیز به پزشک اطلاع دهید.

البته مهم است که تمامی بیماران پیش از انجام آنژیوپلاستی علاوه بر شرایط جسمانی از نظر روحی نیز آمادگی انجام این عمل را داشته باشند.

متخصصان جزئیات بیشتری از انجام آنژیوپلاستی را به بیماران ارائه می‌ دهند تا ذهنیت آنها نسبت به این فرایند آمادگی کاملی داشته باشد، این امر باعث میشود تا افراد اضطراب و استرس بیهوده را متحمل نشده و با آرامش بیشتری می‌ توانند برای آنژیوپلاستی آماده شوند.

نتایج آنژیوپلاستی

نتایج آنژیوپلاستی
نتایج آنژیوپلاستی

یکی از روش‌ های موثر برای حفظ سلامت و عملکرد بی نقص عروق کرونری آنژیوپلاستی می‌ باشد.

پزشکان برای پیشگیری از حملات قلبی و سکته‌ های مغزی آنژیوپلاستی را برای بیماران واجد شرایط انجام داده و سعی دارند که با حفظ سلامت قلب کارایی درست آن را حفظ کنند.

اگر روند انجام آنژیوپلاستی به درستی و تحت نظر متخصصین قلب انجام شود نتیجه مثبت و دائمی خواهد داشت.

البته متخصصان توصیه دارند که این شیوه درمانی باید در کنار اصلاح سبک زندگی باشد و قطعاً انجام مراقبت‌ های بیشتر باعث میشود تا نتیجه مطلوب از این روش به دست آید.

ماندگاری نتیجه نهایی بعد از آنژیوپلاستی بستگی به عملکرد پزشک، نحوه عمل و شرایط جسمانی بیمار نیز خواهد داشت.

اگر تمامی موارد در شرایط ایده آل باشند نتیجه به دست آمده کاملاً مطلوب است و بیماران دیگر نیازی به فرایندهای درمانی تخصصی و پرتهاجم نخواهند داشت.

درصد زیادی از افرادی که آنژیوپلاستی را انجام داده‌ اند دریافت نتیجه مثبت را اعلام کرده و معمولاً تاثیر بسیار زیادی بر بهبود و سلامت قلب داشته است.

این افراد معمولاً گرفتگی عروق و شریان‌ ها را تجربه نکرده و عملکرد قلب هرگز با اختلال مواجه نخواهد شد، همین مسئله باعث میشود تا عموم متخصصین آنژیوپلاستی قلب را درمان بیماری‌ های قلبی دانسته و نتایج بسیار خوبی از این روند به دست می آورند.

آیا نتیجه آنژیوپلاستی، دائمی‌ است؟

زمانی که متخصصان آسیب‌ های قلبی را تایید می‌ کنند و انجام آنژیوپلاستی را الزامی می‌ دانند این مسئله برای بیماران وجود دارد که آیا اثر و نتیجه آن دائمی است یا باید در فواصل زمانی مختلف این روند درمانی را تکرار کنند.

متخصصان و پزشکان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با یک بار انجام آنژیوپلاستی بتوانند بهترین نتیجه را برای بیماران حاصل نمایند.

اما نکاتی را به بیماران یادآور میشوند که با رعایت اصولی آنها می‌ توانند نتیجه دائمی از آنژیوپلاستی دریافت کرده و به هیچ عنوان خطرات و آسیب‌ های قلبی را مجدداً تجربه نخواهند کرد و دیگر نیازی به انجام آنژیوپلاستی در مراحل بعد نخواهند داشت.

به طور قطعی نمی‌ توان گفت که انجام آنژیوگرافی با نتیجه دائمی همراه است زیرا این مسئله بستگی به عملکرد پزشک و شرایط جسمانی بیمار دارد.

اما عموماً افراد اگر نکات گفته شده توسط پزشک را رعایت کنند نیاز به تکرار عمل نبوده و افراد می‌ توانند تا مدت زمان طولانی از عملکرد بسیار خوب قلب و جریان خون کاملاً عادی بهره‌ مند شوند.

اما نکته اصلی این است که بعد از انجام آنژیوگرافی بیماران باید در فواصل زمانی مشخص شده بخش‌ های مختلف قلب را بررسی کرده تا اگر پزشک انجام مجدد آنژیوپلاستی را الزامی می‌ داند در موقعیت‌ های مناسب مجدداً انجام پذیرد تا همواره بتوانند سلامت قلب و عملکرد درست عروق را حفظ کنند.

چه اقداماتی را باید قبل از آنژیوپلاستی قلب انجام داد؟

پیش از انجام آنژیوپلاستی چند نکته مهم به عموم بیماران گفته میشوند که با رعایت آنها می‌ توانند علاوه بر محافظت از خود بهترین نتیجه را از عمل دریافت نمایند.

پزشکان توصیه دارند که حتماً قبل از آنژیوپلاستی دوش گرفته و به صورت ناشتا برای عمل به پزشک مراجعه نمایید.

تمامی اطلاعات با جزئیات کامل باید در اختیار پزشک قرار داده شود و اگر از داروی خاصی استفاده می‌ کنید باید حتماً به پزشک اعلام کرده تا در صورت نیاز مصرف آنها را حذف و یا موقتاً محدودتر کنند.

متخصصان روند انجام آنژیوپلاستی را برای مراجعین خود شرح خواهند داد تا در حین عمل زمانی که با حالات مختلف مواجه میشوند بدانند که در کدام مرحله هستند.

هرگونه دردهای لحظه‌ ای و یا احساس سوزش در ناحیه قلب ضمن انجام آنژیوپلاستی طبیعی است، پس بهتر است که پیش از انجام آنژیوپلاستی سطح اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده و با اطمینان کامل به پزشک و عملکردی که دارد برای آنژیوپلاستی آماده شوید.

هرگونه نکات تغذیه‌ ای و محافظتی که پزشک به شما یادآور میشود را با جزئیات کامل رعایت کرده تا هیچ گونه مشکلی ضمن آنژیوپلاستی تجربه نکنید.

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی
مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی

اصولی‌ ترین روش‌ های مراقبتی از طرف پزشک به تمامی بیمارانی که آنژیوپلاستی انجام می‌ دهند ارائه می‌ گردد و بهتر است که با رعایت چند نکته ساده بهترین نتیجه را از آنژیوپلاستی دریافت کنید.

بهتر است که بعد از انجام این عمل حدوداً یک ساعت استراحت کامل داشته و به هیچ عنوان برای انجام حرکت‌ های مختلف و یا راه رفتن عجله نکنید.

معمولاً پزشکان و یا پرستاران کیسه شن را برای پیشگیری از خونریزی در محل برش رگ قرار داده که می‌ توانید با مراقبت بسیار زیاد از خونریزی‌ های احتمالی جلوگیری نمایید.

بعد از انجام آنژیوپلاستی به دلیل خروج لوله تعبیه شده در رگ باید ساعتی را بدون تحرک کاملاً دراز کشیده تا خونریزی اتفاق نیفتد.

در این حالت بهتر است که سر و گردن خود را تکان نداده و پاها را خم نکنید و بدن را در حالت کاملاً ریلکس قرار داده و به هیچ عنوان سعی در حرکت سایر اندام‌ ها نداشته باشید.

بهتر است در این موقعیت هنگام سرفه، عطسه و یا خندیدن محل پانسمان زخم را فشرده تا از خونریزی و باز شدن عروق جلوگیری نمایید.

اگر بعد از انجام آنژیوپلاستی برای شما غذاهای سبک و یا سوپ در نظر گرفته میشود حتماً با مصرف آنها به پاکسازی خون از ماده حاجب کمک کنید، همین نکات ساده و کاملاً ابتدایی باعث میشود تا سلامت شما حفظ شده و به هیچ عنوان عوارض ناشی از آنژیوپلاستی را متحمل نخواهید شد.

خطرات و عوارض آنژیوپلاستی

عدم مراقبت‌ های اصولی قبل و بعد از آنژیوپلاستی باعث میشود تا ضمن انجام این عمل و یا پس از آن آسیب‌ ها و عوارضی را متحمل شوید که از شایع‌ ترین آنها باید به خونریزی‌ های بعد از آنژیوپلاستی اشاره کرد.

البته گاهاً برخی از افراد ضمن عمل و یا پس از آن ممکن است حملات قلبی را تجربه کرده و پزشکان معتقدند که به دنبال آن حتی ممکن است خطر سکته مغزی سلامت فرد را تهدید کند.

از دیگر عوارض شایع آنژیوپلاستی باید به ریتم نامنظم قلب اشاره کرد، گاها برخی از افراد بعد از آنژیوپلاستی باز هم گرفتگی عروق را تجربه کرده که از عوارض شایع این روش درمانی خواهد بود.

گاهاً مشاهده میشود که بنا به دلایل مختلف بعد از آنژیوپلاستی لخته‌ های خون در بخش‌ های مختلف بدن ایجاد میشود که قطعاً آسیبی نگران کننده است و پزشکان تدابیر خاصی را برای پیشگیری از این مسئله می‌ اندیشند.

درد در قفسه سینه بعد از انجام آنژیوپلاستی تا حدودی طبیعی می‌ باشد اما برخی از افراد ممکن است این دردها را به صورت پیوسته و یا در حد شدیدتر تجربه کنند که قطعاً ناراحت کننده و کمی نگران کننده است.

بهتر است که در صورت شدت گرفتن این عوارض حتماً مسئله را با پزشک خود در میان گذاشته تا پیش از آسیب‌ های بیشتر بتوانید از سلامت شما محافظت نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *