اریتمی قلبی

آریتمی قلبی چیست؟

اولین نشانه حیات در هر انسان ضربان قلبی است که به طور پیوسته و بدون توقف انجام میشود.

پزشکان و متخصصان بر این باورند که هر فرد بالغ با قلب سالم باید در هر دقیقه بین ۶۰ الی ۱۰۰ ضربان را تجربه کند.

اما زمانی که سیستم حرکتی و پمپاژ خون در قلب با اختلال مواجه میشود، سرعت ضربان‌ ها از حد طبیعی کمتر و یا بیشتر خواهد شد که به آن آریتمی قلبی گفته میشود و اختلالات و آسیب‌ های زیادی را در پی خواهد داشت.

زمانی که فردی با آریتمی قلبی مواجه میشود علائم این عارضه را به طور واضح احساس کرده و متوجه میشود که در موقعیت‌ های مختلف برخلاف عملکردی که از قلب انتظار می رود دچار آریتمی یا ضربان نامنظم میشود.

به عنوان مثال کسانی که در زمان استراحت بدون هرگونه تحرک ضربان قلب بالایی را تجربه می‌ کنند قطعاً به آریتمی مبتلا شده و باید برای درمان چنین شرایطی اقدامات لازم را انجام دهند.

کسانی که با آریتمی قلبی مواجه هستند این مسئله را به دو صورت تجربه می‌ کنند، دسته‌ ای کند شدن ضربان قلب و کمتر شدن آن را تا ۶۰ ضربه و دسته دیگر ضربان قلب را بیش از ۱۰۰ ضربه در هر دقیقه تجربه خواهند کرد.

چنین آسیب‌ هایی عملکرد قلب را با اختلال مواجه کرده و نه تنها باعث احساس ناخوشایند در افراد میشود بلکه به مرور زمان قلب را تحت تاثیر قرار داده و منجر به بروز بیماری‌ های جدید و تشدید آسیب‌ های قلبی میشود.

مسئله این است که اگر آریتمی قلبی کنترل و درمان نشود به مرور زمان این عارضه شدت پیدا کرده تا حدی که سلامت قلب را به خطر خواهد انداخت.

نشانه های آریتمی قلب

نشانه های آریتمی قلب
نشانه های آریتمی قلب

تمامی آسیب‌ های جسمانی که در بدن اتفاق می‌ افتد با علائم و نشانه‌ هایی همراه است که اگر آنها را بشناسید می توانید سریع‌ تر به پزشک مراجعه کرده و از شدت گرفتن بیماری‌ های مختلف پیشگیری نمایید.

آریتمی قلبی یکی از آسیب‌ هایی است که ممکن است افراد در سنین مختلف تجربه کنند که از مهمترین علائم آن می‌ توان به کاهش شدید فشار خون اشاره کرد.

زمانی که اریتمی قلبی اتفاق می‌ افتد معمولاً در پی آن افراد مشکلاتی مانند سبک شدن سر، سرگیجه و یا حالاتی مانند غش را تجربه می‌ کنند، این آسیب‌ ها معمولاً موقتی هستند ولی ممکن است در طی روز به دفعات زیاد اتفاق بیفتد.

تمامی متخصصان فعال در حوزه قلب بر این باورند که افراد مبتلا به آریتمی قلبی مشکلاتی مانند خستگی‌ های بی‌ دلیل و البته همیشگی را تجربه می‌ کنند.

ناگفته نماند که در پی چنین آسیبی افراد تنگی نفس را تجربه کرده و حتی ضمن انجام فعالیت‌ های آسان با تحرک محدود هم چنین آسیبی رخ می دهد.

پزشکان بر این باورند که مشکلاتی مانند آریتمی قلبی با علائمی مانند نارسایی نیز همراه خواهد بود.

هر کدام از نشانه‌ هایی که گفته شد معمولاً با دوز شدید تا خفیف برای بیماران قلبی اتفاق می‌ افتد اما اگر چنین آسیب‌ هایی شدت پیدا کرد باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید تا مبادا آریتمی قلبی به آسیب جسمانی بزرگی تبدیل شود.

علت آریتمی قلب

زمانی که افراد با آریتمی قلبی مواجه میشوند این سوال در ذهن آنها به وجود می‌ آید که چه عاملی باعث به وجود آمدن چنین آسیب قلبی شده است.

همواره توجه داشته باشید که هرگونه بیماری مربوط به عروق کرونری بدن نهایتاً منجر به ایجاد آریتمی قلبی خواهد شد.

برخی از بیماری‌ های زمینه‌ ای مانند دیابت اگر کنترل و درمان نشوند نهایتاً فشار مضاعفی را به قلب وارد کرده و ممکن است آریتمی در حد شدید برای افراد اتفاق بیفتد.

یکی از مهمترین دلایل ایجاد آریتمی قلبی در افراد، ابتلا به ویروس کرونا است، بسیاری از افراد با وجود این بیماری تنگی نفس‌ شدید را تجربه کرده و این مسئله فشار مضاعفی را به قلب وارد می‌ کند از این رو برخی از افراد آریتمی قلبی را به صورت موقتی و برخی دیگر به صورت دائمی تجربه می کنند.

از دیگر دلایل مهم ایجاد آریتمی قلبی می‌ توان به عملکرد نادرست غده تیروئید اشاره کرد.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید معمولاً آریتمی قلبی را تجربه می‌ کنند و اگر این بیماری درمان و کنترل نشود سلامت قلب به طور جدی به خطر افتاده و عواقب زیادی را به همراه خواهد داشت.

با این حال یکی از مهمترین دلایل ایجاد آریتمی قلبی داشتن بیماری‌ های خاص مانند فشار خون است، اگر به طور مرتب از انواع داروهای مناسب برای درمان فشار خون استفاده کنید هرگز با آریتمی قلبی مواجه نشده و سلامت قلب حفظ میشود.

چگونه آریتمی ها تشخیص داده می شوند؟

چگونه آریتمی ها تشخیص داده می شوند؟
چگونه آریتمی ها تشخیص داده می شوند؟

1- شرح حال و معاینه بالینی

هرگونه آسیب در ناحیه قلب و مشاهده علائم بیماری‌ های قلبی باعث میشود تا افراد به پزشک مراجعه کرده و متخصصان با معاینات مختلف وضعیت و عملکرد قلب را بررسی خواهند کرد.

یکی از روش‌ های کاربردی و اولیه برای بررسی سلامت قلب معاینه بالینی این عضو حساس می‌ باشد، در چنین موقعیتی پزشکان با استفاده از گوشی‌ های مخصوص ضربان قلب را بررسی کرده تا با بررسی صدای قلب برخی از آسیب‌ های احتمالی را نیز تشخیص دهند.

در طی انجام معاینات بالینی قلب پزشکان با دستگاه‌ های مختلف میزان فشار خون را ارزیابی کرده تا متوجه شوند که روند پمپاژ خون به سایر نقاط بدن به چه شیوه و با چه سرعتی انجام می‌ پذیرد.

به طور معمول اگر پزشک برای بررسی قلب معاینات بالینی را انتخاب کند از طریق شنیدن صدای قلب و نحوه پمپاژ و ضربان آن متوجه خواهند شد که آیا این عضو حساس عملکرد درستی دارد و یا خطرات مختلف سلامت آن را تهدید می‌ کند.

2- نوار قلب

یکی از مهمترین و کاربردی‌ ترین روش‌ های تشخیصی برای بررسی سلامت قلب نوار قلب است که پزشکان و متخصصان برای انجام این روش تشخیصی از دستگاه‌ های خاص استفاده کرده که می‌ توانند عملکرد قلب را بسیار دقیق و جزئی بررسی نمایند.

برای انجام نوار قلب ابتدا متخصصان چندین گیرنده مخصوص به نام الکترود را در بخش‌ های مختلفی بر روی قفسه سینه نصب کرده و به واسطه آن عملکرد قلب را بر روی کاغذ و یا مانیتور درج می‌ کنند، به این واسطه پزشک متوجه خواهد شد که اگر نوسانی در عملکرد قلب وجود داشته باشد به چه علت است و میزان شدت آسیب را به این واسطه تعیین خواهند کرد.

توجه داشته باشید که نوار قلب زمانی انجام میشود که پزشک بخواهد ریتم ضربان قلب را بررسی کرده و به این واسطه ضخامت حفره‌ های داخلی قلب را نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌ دهند.

با این حال نوار قلب یکی از روش‌ های تشخیصی بسیار کاربردی و دقیق است که اگر آسیبی در بخش‌ های داخلی قلب وجود داشته باشد به این واسطه مشخص شده و فرایند درمان را برای پزشکان آسان‌ تر می‌ کند.

3- هولتر ریتم قلب

با وجود روش‌ های تشخیصی نوین پزشکان می‌ توانند خیلی دقیق عملکرد اعضای حساس بدن مانند قلب را بررسی کرده تا اگر آسیب و یا بیماری متوجه آن است خیلی سریع و پیش از بروز آسیب‌ های بیشتر روند درمان را آغاز کنند و قطعا به این واسطه سلامت افراد حفظ می‌ گردد.

هولتر قلب یکی از روش‌ های تشخیصی بسیار دقیق و کم خطا می‌ باشد که برای استفاده از آن نیازی به بستری در مراکز درمانی نبوده و متخصصان دستگاهی کوچک را که دارای گیرنده‌ های متعدد است به بخش‌ های مختلف بدن متصل می کنند و در طی فاصله زمانی معین عملکرد قلب را بررسی می‌ گردد.

با وجود گیرنده‌ هایی که در سطح پوست قرار داده میشود اطلاعاتی بر روی مانیتور ثبت و ضبط میشود و پزشک پس از ۲۴ الی ۴۸ ساعت با مطالعه اطلاعات به دست آمده از وضعیت قلب مطلع خواهند شد.

هولتر قلب یکی از دستگاه‌ های بسیار کاربردی برای بررسی عملکرد قلب است، وزن آن بسیار سبک است و ابعاد کوچکی دارد و امکان جابجایی آن به راحتی برای افراد فراهم بوده و هیچگونه دردسر و زحمتی برای بیماران به همراه نخواهد داشت.

هولتر قلب یکی از بهترین دستگاه‌ ها و دقیق‌ ترین روش‌ های تشخیصی برای بررسی آریتمی قلبی می‌ باشد که می‌ توانید به این واسطه از وضعیت و سلامت قلب خود مطلع شوید.

4- تست ورزش

برخی از آسیب‌ های قلبی زمانی مشخص میشود که افراد تحرک زیادی داشته و به واسطه انجام فعالیت‌ های مختلف متوجه میشوند که قلب عملکرد درست خود را از دست داده و باعث میشود که توانایی جسمانی آنها افت شدیدی پیدا کند.

در چنین موقعیتی متخصصان قلب برای بررسی سلامت و کارایی این عضو مهم از تست ورزش استفاده می‌ کنند به گونه‌ ای که بر روی تردمیل که با تنظیمات کاملا مشخص برای فرد در نظر گرفته میشود تحرک خود را آغاز کرده و تا زمانی که عملکرد قلب به حداکثر برسد متخصصان وضعیت را به طور دقیق بررسی خواهند کرد.

با استفاده از تردمیل و انجام تحرکات از سطح بسیار آسان تا پیشرفته پزشک متوجه میشود که عملکرد قلب در موقعیت‌ های مختلف چگونه است و نهایتاً تصمیم‌ گیری خواهند کرد که آیا قلب در هنگام تحرک زیاد و فعالیت‌ های بدنی با مشکل مواجه میشود یا خیر.

5- اکوکاردیوگرافی

یکی دیگر از روش‌ های تشخیصی برای بررسی آسیب‌ های قلبی اکو کاردیوگرافی می‌ باشد که اصطلاحا به آن سونوگرافی قلب نیز گفته میشود.

در این فرایند متخصصان با استفاده از تجهیزات کاملا پیشرفته و با به کارگیری امواج صوتی بخش‌ های مختلف قلب را بررسی کرده و به این واسطه هرگونه آسیب‌ های کوچک و جزئی حتی در بخش های پنهان قلب نیز مشخص خواهد شد.

لازم به ذکر است که اکوکاردیوگرافی در کنار دقت بسیار زیادی که دارد یکی از روش‌ های کم تهاجم به شمار آمده که ضمن انجام آن هیچ گونه خطری سلامت قلب و دیگر ارگان‌ های بدن را تهدید نمی‌ کند.

به طور کلی اکوکاردیوگرافی برای بررسی شکل اصلی قلب و اندازه‌ گیری تمامی بخش‌ های آن بسیار مناسب و کاربردی می‌ باشد.

دقت بسیار زیاد این روش تشخیصی باعث میشود تا متخصصان بتوانند هرگونه بیماری و ناهنجاری‌‌ های احتمالی را به این واسطه بررسی کرده و البته اطلاعات بسیار دقیق و بدون خطا از این فرایند حاصل میشود.

درمان آریتمی قلب

درمان آریتمی قلب
درمان آریتمی قلب

زمانی که فردی با آریتمی قلبی مواجه میشود به پزشک مراجعه کرده تا متخصصان بهترین شیوه درمانی را در پیش بگیرند.

اگر پزشک متوجه شود که آریتمی قلبی نشات گرفته از یک بیماری زمینه‌ ای می‌ باشد ابتدا سعی دارند آسیب اصلی را پیدا کرده و با تحت کنترل درآوردن بیماری زمینه‌ ای شرایط قلب را به حالت طبیعی باز گردانند.

اما اگر با بهبود بیماری‌ های پیش آمده باز هم شرایط قلب نامساعد بود و فرد آریتمی قلبی را تجربه کند پزشکان با استفاده از یک ضربان ساز مصنوعی سعی دارند تا عملکرد قلب را تحت کنترل درآورده و شرایط جسمانی افراد را به حالت نرمال می‌ رسانند.

یکی از روش‌ های درمانی موثر برای بهبود آریتمی قلبی این است که متخصصان با استفاده از داروهای مختلف سعی دارند عملکرد قلب را تحت کنترل درآورده و میزان ضربان قلب و پمپاژ خون را به حد متعادل می‌ رسانند.

اگر آیتمی قلبی در حد جزئی اتفاق بیفتد پزشکان با چند فعالیت ورزشی استاندارد و اصولی می‌ توانند عملکرد قلب را تقویت کنند‌، اما اگر تمامی روش‌ های گفته شده اثر مطلوب را بر عملکرد قلب نداشت پزشکان با استفاده از یک کاتتر سعی دارند تا کانون آریتمی را با دو روش سوزاندن و یا فریز کردن به واسطه امواج رادیویی مسدود کرده و می‌ توانند وضعیتی ثابتی را در قلب فراهم سازند.

با این حال متخصصان برای انتخاب شیوه‌ های درمانی جهت بهبود آریتمی قلبی ابتدا وضعیت بیماران را بررسی کرده تا متوجه شوند که کدام شیوه درمانی بهترین و سریع‌ ترین نتیجه را بر این عارضه اعمال می‌ کند.

در مواردی متخصصان در کنار انجام سایر روش‌ های درمانی به افراد توصیه می‌ کنند که با استراحت بیشتر از عملکرد قلب محافظت نمایند، در این شرایط نتیجه مطلوب از روند درمان حاصل شده و به مرور زمان این عارضه به طور کامل بهبود پیدا می‌ کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *